more_horiz
Wiadomości

"Na początku nie sprostała epidemii". Dr Łukasz Jasina o działaniach Rosji wobec koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 12:15
- Bardzo różnie jest z działaniami państwa rosyjskiego w czasie epidemii. Na początku oni w ogóle temu nie sprostali i zapewniali, że koronawirusa u nich nie ma, ale od miesiąca nikt się z tym nie kryje - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Dr Łukasz Jasina o sytuacji w związku z epidemią koronawirusa w Rosji (Temat dnia/Gość PR24)
Przechodnie w maseczkach ochronnych na Placu Czerwonym w Moskwie. Zdjęcie ilustracyjne
Przechodnie w maseczkach ochronnych na Placu Czerwonym w Moskwie. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/NickolayV

Do ponad 221 tys. wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w Rosji. Po kilku dniach stabilizacji tamtejsze służby sanitarne ponownie odnotowały wzrost liczby chorych na COVID-19. Tylko w ciągu ostatniej doby w całej Rosji zarejestrowano ponad 11 tys. przypadków SARS-CoV-2. Największy wzrost odnotowano w Moskwie. W stolicy przybyło od wczoraj 6 169 chorych. Rosyjscy lekarze podkreślają, że co najmniej połowa zakażonych nie ma klinicznych objawów. Od początku pandemii w Rosji wyzdrowiało około 40 tys. osób. W tym czasie lekarze zarejestrowali przeszło 2 tys. zgonów spowodowanych nowych wirusem.

Dr Łukasz Jasina podkreślił, że w Rosji dużym problemem jest służba zdrowia, która jest w złym stanie, i brak odpowiedniej opieki medycznej. - Brakuje szpitali, a cały system zdrowotny jest tam w poważnym kryzysie - powiedział ekspert.

Czytaj więcej
pap putin  1200.jpg
Dr Bryc: przemiany w Rosji sprawiają, że kraj pogłębia swój autorytarny charakter

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rosja pełna zakażeń. Koronawirus głównie w dużych miastach

Gość PR24 zauważył również, że w zależności od regionu sytuacja różni się tam diametralnie. - Jest wielka różnica między Moskwą i Petersburgiem, a chociażby takim Ałtajem, gdzie podobno w ogóle nikt nic w związku z koronawirusem nie robi - zaznaczył przedstawiciel Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Rosja pręży muskuły"

Ekspert odniósł się także do działań militarnych Rosji, które nie słabną nawet w dobie pandemii. - Co prawda parada na placu Czerwonym została odwołana, ale Rosja bardzo mocno pręży muskuły, organizując różnego rodzaju manewry - powiedział dr Łukasz Jasina.

Gość Polskiego wskazał też, że w Rosji wprowadzono bardzo duże restrykcje społeczne, co wywołało falę silnych protestów. - Mimo to Władimir Putin ciągle silnie trzyma się w siodle władzy - zaznaczył przedstawiciel PISM.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: dr Łukasz Jasina (PISM)
Data emisji: 11.05.2020
Godzina emisji: 11.09

jp

Zobacz także

Zobacz także