more_horiz
Wiadomości

Niebezpieczeństwo zderzenia z "kosmicznymi śmieciami". Nagła korekta orbity stacji ISS

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 00:37
W nocy z wtorku na środę czasu europejskiego ma zostać dokonana korekta orbity Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w celu uniknięcia zderzenia z najprawdopodobniej fragmentami rakiety nośnej, lub nieczynnego już satelity - poinformowała amerykańska agencja NASA.
Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemizdj. ilustracyjne
Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemi/zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Newscom/NASA
1200_Wenus_shutterstock.jpg
Życie na Wenus? Ekspert: nie ma na Ziemi mikroorganizmów, które wytrzymałyby w takich warunkach

Według komunikatu NASA trajektorie "fragmentów nieustalonego pochodzenia są stale monitorowane". Specjaliści NASA oceniają, że powinny one przelecieć w odległości kilku kilometrów od stacji.

Czytaj także:

Jednak w ramach dodatkowych środków ostrożności i w celu zapewnienia załodze stacji pełnego bezpieczeństwa, zostanie dokonana korekta jej orbity.

czarna dziura 1200.jpg
Odkryto niezwykłą populację czarnych dziur. W pracach uczestniczyli polscy naukowcy

Informację NASA potwierdziło rosyjskie Centrum Kierowania Lotami Kosmicznymi.

Na czas przelotu fragmentów załoga ISS przejdzie na pokład statku "Sojuz" przycumowanego do stacji. Obecnie na pokładzie ISS znajduje się dwóch Rosjan - Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy.

Wcześniej informowano, że ISS znajduje się w tzw. czerwonej strefie, oraz że prawdopodobieństwo uderzenia obiektów w stację jest duże.

Niezidentyfikowanych fragmentów nie znaleziono w katalogach znanych obiektów krążących wokół Ziemi, tak więc nie można ustalić ich pochodzenia.

***

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP) Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) ma podczas swoich przelotów jasność większą niż najjaśniejsze gwiazdy nocnego nieba (opr. Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także