more_horiz
Wiadomości

Dr Ochman: za pomocą siły żadnego konfliktu na Białorusi nie da się rozwiązać

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 21:18
- Jakikolwiek dialog z Aleksandrem Łukaszenką jest bardzo trudny ze względu na to, że postawił na jedną kartę - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Gościem "Spojrzenia na Wschód" był także dr Corneliusz Ochman, jeden z organizatorów Mińskiego Forum.
Audio
  • Prof. Agnieszka Legucka i dr Corneliusz Ochman o sytuacji Białorusi (PR24/Spojrzenie na Wschód)
Protest w Mińsku
Protest w MińskuFoto: Shutterstock.com / Castleski

- Białoruś, z perspektywy Ukrainy, pełniła taką funkcję, że była neutralna i nie wchodziła w buty sojusznicze z Rosją, w stosunku do np. uznania aneksji Krymu - zauważyła prof. Legucka.

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że "Aleksander Łukaszenka występuje z dezinformacją, propagandą skierowaną zarówno do Ukrainy, ale przede wszystkim do Polski i Litwy, oskarżając o wewnętrzną ingerencję w sprawy Białorusi, w przemiany, czy też nawet przewrót pałacowy".

kalesnikaua 1200 free
"Uczę się, jak działa system od wewnątrz". Białoruska opozycjonistka udzieliła wywiadu z więzienia

Dr Corneliusz Ochman, jeden z organizatorów Mińskiego Forum, zaznaczył, że w wydarzeniu "cprzede wszystkim o to (...) aby się wzajemnie poinformować o tym, w jakim kierunku te przemiany idą". - Mieliśmy możliwość posłuchania przedstawiciela Białorusi, który nadal przebywa w Mińsku, który naucza na tamtejszym uniwersytecie, jak i również przedstawicieli świata eksperckiego z Wilna, czy z Moskwy - podkreślił.


Posłuchaj
24:52 _PR24_AAC 2020_12_02-20-34-58.mp3 Prof. Agnieszka Legucka i dr Corneliusz Ochman o sytuacji Białorusi (PR24/Spojrzenie na Wschód)

 

- Takie jest założenie konferencji, żeby dialog białorusko-europejski wzmocnić, ale również przyczynić się do tego, żeby ludzie, którzy z Białorusi wyjechali za granicę i obecnie są albo w Warszawie, czy w Berlinie, aby między sobą również na ten temat mogli rozmawiać - powiedział Ochman.

Czytaj także:

- Wszyscy zgadzają się co do tego, że ten dialog jest potrzebny i konieczny. Za pomocą siły żadnego konfliktu na Białorusi nie da się rozwiązać - powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***
Audycja"Spojrzenie na Wschód"
Prowadziła: Maria Przełomiec
Goście: prof. Agnieszka Legucka (PISM), dr Corneliusz Ochman (jeden z organizatorów Mińskiego Forum)
Data emisji: 02.12.2020
Godz. emisji: 20.35

itom/pr24

Zobacz także

Zobacz także