more_horiz
Wiadomości

Jolanta Brzeska honorową obywatelką Warszawy? Radni PiS chcą działań ze strony Trzaskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 14:29
W 10. rocznicę zaginięcia i śmierci działaczki społecznej, radni PiS złożyli kwiaty na skwerze jej imienia niedaleko kamienicy, w której mieszkała. Radni oczekują od Rafała Trzaskowskiego inicjatywy w sprawie nadania Jolancie Brzeskiej honorowego obywatelstwa.
Jolanta Brzeska
Jolanta BrzeskaFoto: Agencja Forum

Jolanta Brzeska była aktywna w warszawskich ruchach lokatorskich. Jej historia stała się symbolem "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości w stolicy.

Czytaj także:
Jolanta Brzeska 1200  Forum.jpg
Afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Dziś 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej

Jak mówił przewodniczący klubu radnych PiS Cezary Jurkiewicz, radni oczekują od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego inicjatywy w sprawie nadania Jolancie Brzeskiej honorowego obywatelstwa.

- Rozumiemy, że pan prezydent nie tylko złoży taką uchwałę, ale też zaprosi klub Koalicji Obywatelskiej, żeby została ona przyjęta przez aklamację. Bo tego się spodziewamy w Warszawie po radnych wszystkich opcji, którzy pamiętają o tym, że ktoś mógł zginąć, by nie mógł głosić swoich poglądów. To jest przerażające. My wołamy do pana prezydenta: zróbmy chociaż ten gest, aby Warszawa mogła pamiętać i żeby jeszcze raz postawić tę postać jako bardzo ważną - mówił Cezary Jurkiewicz.

Radni zapowiedzieli, że jeśli prezydent nie złoży takiego projektu uchwały, zrobią to oni.

Czytaj także:

Symboliczne zadośćuczynienie 

Radny Maciej Binkowski mówił, że upamiętnienie Jolanty Brzeskiej honorowym obywatelstwem stolicy będzie miało wymiar symbolicznego zadośćuczynienia wszystkim ofiarom dzikiej reprywatyzacji. Jak mówił, ci ludzie zostali kompletnie sami, zawiodło ich miasto, prezydent, rada miasta i urzędnicy. 

Czytaj także:
magda brzeska 1200 forum.jpg
"Dziwne, niezrozumiałe". Córka Jolanty Brzeskiej o sprzeciwie PO ws. uchwały dot. jej matki

- Ci ludzie, którzy widzieli, co się dzieje, z jakim oszustwem mają do czynienia - fałszywymi kuratorami, właścicielami liczącymi ponad sto lat. Oni z tym wszystkim zostali sami. Dziś, w dziesiątą rocznicę zamordowania jednej z czołowych osób walki z mafią reprywatyzacyjną mamy niepowtarzalną szansę, by miasto, pan prezydent Trzaskowski, rada miasta dokonały symbolicznego zadośćuczynienia tym właśnie ruchem - mówił Maciej Binkowski.

Śledztwo wciąż trwa

Jolanta Brzeska zaginęła 1 marca 2011 roku. Spalone ciało 64-letniej kobiety zostało znalezione w Lesie Kabackim, na południowym krańcu stolicy. Pierwsze śledztwo w sprawie śmierci działaczki zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców. Wznowiono je w 2016 roku na polecenie ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Sprawą śmierci Jolanty Brzeskiej zajmuje się teraz Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Jak dotąd w śledztwie nie podjęto merytorycznych decyzji i nikt nie usłyszał zarzutów.


Posłuchaj
00:25 10934945_1.mp3 Stołeczni radni PiS chcą, by nadać Jolancie Brzeskiej Honorowe Obywatelstwo Warszawy 1 (IAR)

jbt

Zobacz także

Zobacz także