more_horiz
Wiadomości

Marlena Maląg: Polski Ład stawia w centrum rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:18
Wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę - tak o zaprezentowanym w sobotę Polskim Ładzie mówi minister Marlena Maląg. Znalazły się w nim prorodzinne rozwiązania z wielu obszarów, m.in. dotyczące polityki mieszkaniowej, podatkowej, rynku pracy, przewidziano także dużo większe nakłady na rozwój sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi - podkreśla szefowa resortu rodziny i polityki społecznej w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: twitter.com/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

W piramidzie potrzeb dla młodych ludzi najważniejsze są mieszkania - podkreśliła minister. Wyjaśniła, że Polski Ład zakłada, iż po urodzeniu drugiego dziecka rodzina z gwarantowanym kredytem mogłaby uzyskać do 20 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania, po urodzeniu trzeciego dziecka do 60 tys., a czwartego i każdego kolejnego do 20 tys. złotych.

Posłuchaj
00:29 11083922_1.mp3 Marlena Maląg o Polskim Ładzie i kredytach dla młodych (IAR)

 

morawiecki 1200 pap (5).jpg
"To sprawiedliwa zmiana". Premier o rozwiązaniach podatkowych zawartych w programie Polski Ład

Opieka nad dzieckiem

Nowym rozwiązaniem będzie też świadczenie wypłacane rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia - podkreśla minister Maląg. Będzie to 12 tysięcy złotych rocznie i rodzice sami wybiorą, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Świadczenie planowo będzie wypłacane od 2022 r. Kolejnym rozwiązaniem przewidzianym w Polskim Ładzie jest możliwość świadczenia pracy w formie telepracy bądź pracy zdalnej, pracy w zmniejszonym wymiarze godzin lub przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Chodzi o możliwość łączenia pracy z opieką nad dziećmi - wyjaśnia szefowa resortu rodziny.

Posłuchaj
00:30 11083922_3.mp3 Marlena Maląg o Polskim Ładzie i pomocy dla rodziców (IAR)

Minister zwróciła uwagę, że przygotowując Polski Ład, rząd pomyślał też o opiece żłobkowej. Finansowanie programu Maluch Plus zwiększy się od 2022 roku do 1,5 mld złotych rocznie - wyjaśniła minister Marlena Maląg. W tej kwocie ma się zawierać także wyższe dofinansowanie do miejsca w żłobku. Zależy nam, by rodzice ponosili jak najniższe koszty - wyjaśnia minister Marlena Maląg.

Czytaj także:

Polski Ład przewiduje również nowe rozwiązania w zakresie polityki senioralnej. W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty do poziomu 2500 zł zostaną podwyższone o wysokość podatku. Rozwiązanie to miałoby funkcjonować od nowego roku. Nie będzie to miało żadnego wpływu na wypłatę trzynastej emerytury. Ta zagwarantowana jest na mocy ustawy i nadal będzie wypłacana - zapewnia minister Maląg. Dodaje, że nowym rozwiązaniem będzie też nieodprowadzanie podatku przez osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale będą dalej pracować bez pobierania emerytury.

Posłuchaj
00:28 11083922_2.mp3 Marlena Maląg o Polskim Ładzie i polityce senioralnej (IAR) 

W założeniach Polskiego Ładu znalazła się również zapowiedź dotycząca świadczeń pielęgnacyjnych dla sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Świadczenie to ma być zrównane niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności. Obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie opiekunom osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczy. Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych otrzymują natomiast znacznie niższy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje im po spełnieniu kryterium dochodowego.

IAR/dz

Zobacz także

Zobacz także