more_horiz
Wiadomości

Kempa o możliwości ataku Rosji na Ukrainę: trzeba jak najszybciej odwoływać się do sojuszy państw środkowoeuropejskich

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 09:15
- Polska powinna liczyć na siebie, ale także starać się o sojusze, prowadzić mądrą politykę także wobec Ukrainy, która jest teraz zagrożona - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Kempa, europoseł, komentując sytuację w Europie Wschodniej. 

Ukraiński wywiad ocenia, że Rosja może zimą zaatakować zbrojnie Ukrainę. Może to nastąpić zarówno z kierunku południowo-wschodniego, jak i z terytorium Białorusi.

Szef głównego biura wywiadu przy ministerstwie obrony Ukrainy podkreślił, że dane ukraińskie są zbieżne z tymi przekazanymi przez amerykański wywiad. Według tych informacji Rosja przygotowuje się do agresji wojskowej. Może to nastąpić na przełomie stycznia i lutego.

Beata Kempa odniosła się do tych doniesień. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę doniesienia wywiadu USA i wiedzę, którą mamy na temat sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej, gdzie trwa koncentracja wojsk, to trzeba jak najszybciej odwoływać się do sojuszy państw środkowoeuropejskich - stwierdziła.

Poseł zwróciła także uwagę na rolę Komisji Europejskiej w tak napiętej sytuacji, m.in. w kontekście kwestii praworządności i nacisków na Polskę i Węgry w tej sprawie. - Próby groźby czy szantażu przez Komisję Europejską to melodia dla Putina i Łukaszenki. (…) Te gry KE nie mają nic wspólnego z praworządnością w rozumieniu dokumentów UE - zaznaczyła.

Jak dodała, Polska powinna starać się o zawarcie sojuszy, które wzmocnią bezpieczeństwo tej części Europy. - Pytanie, czy działania Putina mają charakter odstraszający, czy trzeba się przygotować na agresję, ale powinniśmy być przygotowani na najgorsze - powiedziała gość audycji i podkreśliła, że sytuacja jest bardzo poważna i potrzebna jest w związku z tym ofensywa dyplomatyczna polskiego rządu.

Posłuchaj
12:35 PR24_mp3 2021_11_23-07-36-25.mp3 Beata Kempa o bezpieczeństwie Europy Środkowo-Wschodniej (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)

Kreml do ataku na Ukrainę może wykorzystać siły powietrzne, desantowe, artylerię i piechotę. Oprócz wschodniej granicy zaatakowane mogą być również portowe miasta Odessa i Mariupol. Atak nastąpić może też z okupowanego Krymu albo od strony północnej granicy z Białorusią.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: Beata Kempa

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 7.36

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także