more_horiz
Wiadomości

NATO "gotowe na każdy ruch Putina". Ambasador USA zapewnia: Polska jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 07:55
- Gdy mówimy, że jesteśmy gotowi bronić każdego skrawka NATO, to nie jest to czcze gadanie. Polska jest bezpieczna - zapewnił ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy". Jak podkreślił, NATO "jest gotowe na każdy ruch Putina". 
Brzezinski: Polska jest bezpieczna
Brzezinski: Polska jest bezpiecznaFoto: Twitter/Mariusz Błaszczak

- Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były bliższe, nigdy nie były mocniejsze i nigdy nie były ze sobą bardziej splecione niż obecnie. I to nie tylko z powodu wojny na Ukrainie - stwierdził ambasador.

Z uznaniem o postawie Polski

Zaznaczył, że obecny kryzys nie jest tylko problemem Polski. - To kwestia międzynarodowa i tak ją wspólnie traktujemy. Współpracujemy z polskim rządem tak, aby jak najlepiej chronić Polaków i mieszkańców regionu. Bardzo doceniamy przywódczą rolę, której podjął się obecny polski rząd. I skutecznie działamy razem, aby Polska była bezpieczna oraz by była zabezpieczona - wskazał Brzezinski.

Wyraził podziw dla postawy Polaków wobec kryzysu uchodźczego. - Wszyscy podziwiamy Polaków, którzy pojechali na granicę, aby zabrać ukraińskich uchodźców do swoich domów i mieszkań. Mówię wszystkim dookoła, że mam szczerą nadzieję, iż w tym roku, gdy magazyn "Time" będzie wybierał Człowieka Roku, to połowę okładki zajmą ukraińscy żołnierze z ich przywódcą prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a drugą połowę zdjęcie młodej Polki lub młodego Polaka, jadących późnym wieczorem na granicę, aby odebrać ukraińską rodzinę i zapewnić jej lokum w Polsce. Za tę ogromną hojność i za danie światu przykładu człowieczeństwa dziękujemy Polakom my wszyscy w Ameryce - powiedział.

"Polska jest bezpieczna"

Ambasador podkreślił w wywiadzie, że gdy prezydent Joe Biden stwierdził w Warszawie, że Stany Zjednoczone będą bronić każdego skrawka terytorium NATO, czyli też Polski, mówił to z absolutnym przekonaniem. - Fakt, że to samo powtórzyli też podczas wizyty w Polsce wiceprezydent Kamala Harris oraz przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów, mówi sam za siebie: Polska jest bezpieczna i jest dobrze zabezpieczona. Putin doskonale rozumie zaś, jakie konsekwencje dla Rosji miałby atak na NATO - zaznaczył.

Odnosząc się zaś do uwagi, że część zachodnich informatorów ostrzega zaś, że 9 maja Putin może oficjalnie wypowiedzieć Ukrainie wojnę, Brzezinski odparł, że co prawda, nie wiemy, co zrobi Putin, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz.

Czytaj także:

- Gdy mówimy, że jesteśmy gotowi bronić każdego skrawka NATO, to nie jest to czcze gadanie. Już teraz mamy w Polsce 12,5 tys. amerykańskich żołnierzy w różnych polskich bazach, rozsianych po całym kraju. To ponad 10 proc. wszystkich amerykańskich wojsk rozmieszczonych w Europie - wskazał.

Pytany, czy jesteśmy gotowi na scenariusz, w którym Rosja używa taktycznej broni nuklearnej przeciw Polsce, ambasador USA stwierdził, że Polska jest członkiem NATO, a NATO i USA są przygotowane na każdą ewentualność.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także