more_horiz
Wiadomości

Premier Mateusz Morawiecki: zrobię wszystko, żeby 14. emerytura była co roku

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 07:40
– Pamiętamy o potrzebach najmniej zamożnych Polaków i wszystkie nasze działania dowodzą, że nie są to tylko puste słowa – mówił w wywiadzie dla "Super Expressu" premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że bardzo chciałby, aby 14. emerytura była co roku
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że bardzo chciałby, aby 14. emerytura była co rokuFoto: ashleygeo / Shutterstock.com

W wywiadzie dla "SE" szef rządu mówi, że wysokie ceny paliwa w Polsce skończą się wtedy, kiedy skończy się wojna. "Najważniejsze jest więc, by wojna skończyła się jak najszybciej, by Ukraina obroniła swoją suwerenność. To ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa i pokoju, ale także ze względu na portfele ludzi" – stwierdził.

"Rząd robi wszystko, co w jego mocy, i więcej"

Według Morawieckiego działania Putina doprowadziły do wzrostu cen ropy, a cena ropy przekłada się na cenę benzyny na stacjach benzynowych. Przekonywał, że rząd zrobił wszystko, co było w jego mocy, a nawet więcej.

"Obniżyliśmy VAT z 23 do 8 proc. – nawet nie czekając na zgodę Komisji Europejskiej. I to jest jeden obszar. Drugim obszarem jest siła złotówki. Wszystko, co robimy, aby wzmocnić złotówkę, powoduje, że paliwo jest tańsze" – mówił.

Premier ocenił też, że banki za wolno podnoszą oprocentowanie lokat. "Ciągle apeluję, żeby robiły to bardziej zdecydowanie" – podkreślił. Ocenił, że podniesienie oprocentowania lokat przez bank Pekao było decyzją biznesową, a nie polityczną, ponieważ ci, którzy pierwsi zrobią wysokie lokaty, przyciągną klientów od innych.

Nowe obligacje i emerytura

Premier Morawiecki zachęcał w wywiadzie do obligacji antyinflacyjnych. "Mamy czteroletnie i dziesięcioletnie obligacje antyinflacyjne, które już po pierwszym roku chronią przed inflacją, a nawet dają dodatkowy zysk powyżej inflacji. Jeśli ktoś nie chce swoich pieniędzy inwestować na taki okres, to wdrożyliśmy nowe obligacje, na przykład jednoroczne na poziomie stopy referencyjnej NBP, czyli znacznie powyżej dotychczasowego oprocentowania. To bardzo dobre warunki" – mówił.

Przyznał też, że bardzo chciałby, aby 14. emerytura była co roku. "Zrobię wszystko, by tak się stało. Pamiętamy o potrzebach najmniej zamożnych Polaków i wszystkie nasze działania dowodzą, że nie są to tylko puste słowa" – zapewnił.

Czytaj także:

pg

Zobacz także

Zobacz także