more_horiz
Wiadomości

Ukraińcy uciekają spod okupacji. Gigantyczna kolejka aut, Rosja blokuje drogę [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2022 21:45
Przy wyjeździe z okupowanej części obwodu zaporoskiego w Wasyliwce w wyniku rosyjskiej blokady powstała kolejka aut licząca ponad 1000 pojazdów, cztery osoby zmarły z powodu nieludzkich warunków – powiadomił mer okupowanego Melitopola.
Ludzie od kilku dni czekają w autach na możliwość wyjazdu z okupowanej części obwodu zaporoskiego
Ludzie od kilku dni czekają w autach na możliwość wyjazdu z okupowanej części obwodu zaporoskiegoFoto: EPA/ROMAN PILIPEY


"Kilka silnych trafień w okolicy centrum. Na razie wiadomo o jednym rannym. Mam nadzieję, że ta liczba nie wzrośnie. Służby ratunkowe już działają" - napisał w komunikatorze Telegram mer Charkowa Ihor Terechow. 

"Silne wybuchy" słychać było też nad ranem w Mikołajowie na południu kraju - przekazał mer tego miasta Ołeksandr Sienkewycz. Zaznaczył, że do eksplozji doszło w jednej dzielnicy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nikt nie został ranny.

»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

23:02

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) zwrócił się w sobotę do mieszkańców Enerhodaru w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, o pomoc w zbieraniu informacji na temat rosyjskich okupantów oraz współpracujących z nimi miejscowych mieszkańców.

21:36

Skutki ataku na Odessę.

21:05

W wyniku rosyjskiego ostrzału budynku mieszkalnego w Mikołajowie, na południu Ukrainy, 16-letnie dziecko ma rany odłamkowe, a pod gruzami są uwięzieni ludzie – powiadomiła na Telegramie przewodnicząca rady obwodowej Hanna Zamazejewa.

Według jej informacji Rosjanie w sobotę wieczorem "ostrzelali rakietami" jedno z osiedli w Mikołajowie.

21:04

Władze okupacyjne w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, zablokowały serwisy społecznościowe Facebook, Twitter i YouTube, a także spowolniły działanie wyszukiwarki Google – pisze w sobotę Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie media rządowe.

Jako uzasadnienie władze okupacyjne podały, że serwisy "blokują rzetelne informacje i odnowienie życia regionu", a także jakoby "wzywają do przemocy". Obwód zaporoski jest częściowo opanowany przez wojska rosyjskie.

20:06

Przy wyjeździe z okupowanej części obwodu zaporoskiego w Wasyliwce w wyniku rosyjskiej blokady powstała gigantyczna kolejka aut, a cztery osoby zmarły z powodu nieludzkich warunków – powiadomił w sobotę mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow. Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza dla ludności.

W kolejce z ponad 1200 samochodów ludzie nocują na poboczu już pięć dób. Panują upały, brakuje normalnego jedzenia.

Rosjanie, jak wskazał Fedorow, odmówili stronie ukraińskiej, która po raz kolejny zwróciła się o otwarcie korytarza humanitarnego w celu umożliwienia ewakuacji ludności na terytoria kontrolowane przez władze ukraińskie.

- Rosyjskie władze cynicznie odpowiedziały, że nikt z mieszkańców Melitopola nie chce wyjechać z miasta i potrzeby korytarza nie ma – oświadczył mer.

19:42

Wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana o nieskuteczności sankcji wobec Rosji to klasyka rosyjskiej propagandy – oświadczył w sobotę rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko. Wcześniej tego dnia Orban powiedział, że sankcje UE nie działają, a Unia potrzebuje "nowej strategii".

19:21

Posłuchaj
00:36 aneksje.mp3 Rosja przygotowuje aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

19:20

Są ranni w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na port w Odessie - poinformował rzecznik administracji obwodu odeskiego Maksym Marczenko. Jego zdaniem atak sił Kremla na Odessę jest sygnałem, że ​Władimir Putin nie zamierza negocjować w żadnej kwestii.

18:44

Siły ukraińskie powstrzymały rosyjskie ataki w rejonie miejscowości Werchniokamjanske na wschód od Siewierska, a także szturm na Wuhłehirską Elektrownię Cieplną na południowy wschód od Bachmutu – powiadomił w sobotę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W obwodzie donieckim przeciwnik koncentruje swoje działania na kierunkach kramatorskim, ostrzeliwując m.in. miejscowości wokół Siewierska i Bachmutu, gdzie próbuje stworzyć sprzyjające warunki do kontynuowania ofensywy na Bachmut - twierdzi ukraiński sztab.

Rosjanie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbаsie, a także na południu kraju i na północ i wschód od Charkowa. Przeprowadzili również ataki lotnicze.

18:43

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss nazwała rosyjski atak na ukraiński port w Odessie na Morzu Czarnym "absolutnie przerażającym" i "całkowicie nieuzasadnionym".

17:38

Minister obrony Turcji Hulusi Akar powiedział w sobotę w reakcji na ostrzał portu handlowego w Odessie, że incydent ten, do którego doszło dzień po zawarciu porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie, budzi zaniepokojenie.

17:37

Małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska otworzyła w Kijowie drugi Szczyt Pierwszych Dam i Dżentelmenów. Spotkanie przebiega pod hasłem "Ukraina i świat: przyszłość, którą (od)budujemy razem".

17:13

Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za wstrząsający atak na Odessę - napisała w sobotę na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink po ostrzelaniu portu handlowego przez Rosjan.

"Kreml nadal wykorzystuje żywność jako broń" - dodała ambasador.

17:10

Żołnierze Królewskich Sił Powietrznych (RAF) Wielkiej Brytanii przeszkolą ukraińskich wojskowych w celu zwiększenia efektywności ich działań na froncie - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Szkolenie przeprowadzą żołnierze RAF w ramach programu, który zakłada przeszkolenie 10 tys. Ukraińców z niewielkim lub żadnym doświadczeniem wojskowym. Program ten stanowi część zobowiązania Wielkiej Brytanii do wspierania Ukrainy w walce z Rosją, na realizację którego przeznaczono dotąd ponad 2,3 mld funtów. Środki te zostały wydane na pomoc wojskową, m.in. na ponad 5 tys. ręcznych wyrzutni przeciwpancernych (NLAW) oraz wyrzutni wieloprowadnicowych MLRS.

W szkolenie zaangażowanych zostanie 1050 brytyjskich wojskowych. Będzie się ono odbywać na obiektach ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii; każdy kurs ma trwać kilka tygodni.

Szkolenie pozwoli Ukraińcom nabrać umiejętności skutecznego prowadzenia działań na froncie. Kurs, oparty na brytyjskim podstawowym szkoleniu żołnierzy, obejmuje obsługę broni, pierwszą pomoc na polu walki, umiejętność przetrwania w różnym terenie, taktykę patrolowania i prawo konfliktów zbrojnych. Brytyjski rząd zakupił automaty AK, tak więc ukraińscy żołnierze będą mogli trenować z bronią, wykorzystywaną w walce.

16:20

Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia eksportu zboża przez porty czarnomorskie pomimo sobotniego rosyjskiego ataku rakietowego na port handlowy w Odessie – powiadomił minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

"Nie ufamy Rosji, ale ufamy naszym partnerom i sojusznikom, właśnie dlatego Inicjatywa w sprawie bezpiecznego transportu zboża i żywności z portów ukraińskich została podpisana z ONZ i Turcją, a nie z Rosją" – napisał Kubrakow.

16:19

Po serii ukraińskich ataków na rosyjskie magazyny amunicji Rosjanie w obwodzie chersońskim maskują ładunki wojskowe jako pomoc humanitarną – poinformował w sobotę na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy.

"Do obwodu chersońskiego wjechało ponad 20 +cywilnych+ ciężarówek Kamaz. Wszystkie są pomalowane na biało, a na drzwiach kabiny mają flagę Rosji i symbol partii Jedna Rosja. W rzeczywistości ładunkiem jest amunicja do artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych" – informuje wywiad.

16:18

Minister obrony Turcji oświadczył, że rosyjscy urzędnicy powiedzieli tureckim władzom, iż Moskwa "nie ma nic wspólnego" z atakami na ukraiński handlowy port w Odessie.

"Rosjanie przekazali, że nie mieli absolutnie nic wspólnego z tym atakiem i że bardzo dokładnie i szczegółowo badali tę sprawę" - poinformował agencję Reutera minister obrony Turcji Hulusai Akar.

16:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował goszczących w Kijowie amerykańskich kongresmenów o dużej liczbie ataków rakietowych dokonanych dziś przez wojska rosyjskie na Ukrainę, w szczególności na teren odeskiego portu.

Polityk podkreślił, że stało się to niecały dzień po podpisaniu w Stambule porozumienia o odblokowaniu portów dla eksportu ukraińskiego zboża.

- Dowodzi to tylko jednego: bez względu na to, co Rosja mówi i co obiecuje, znajdzie sposoby, aby tego nie spełnić. Geopolitycznie, z bronią - krwawo lub nie. Ma kilka wektorów, zgodnie z którymi zawsze działa - zaznaczył prezydent Ukrainy.

16:17

Szef czeskiej dyplomacji stwierdził, że - atakując odeski port dzień po podpisaniu porozumienia - Kreml raz jeszcze pokazał, że jest niewiarygodny i że umowy nic dla niego nie znaczą.

Jan Lipavsky podkreślił potrzebę dalszego wsparcia dla Ukrainy. "Kraje, którym zależy na świecie bez przemocy i wojen kolonialnych, muszą zapewnić Ukrainie więcej nowoczesnej broni, aby wypchnęła okupantów ze swojego terytorium i uniemożliwiła ataki na ukraińskie miasta" - stwierdził czeski minister.

16:16

Unia Europejska potępiła rosyjski atak na Odessę.

"Atak na kluczowy port dla eksportu zboża dzień po podpisaniu porozumienia w Stambule jest godny potępienia i ponownie pokazuje całkowite lekceważenie przez Rosję międzynarodowego prawa i międzynarodowych zobowiązań" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

16:14

Posłuchaj
00:48 tranz.mp3 Litwa wznowiła tranzyt niektórych towarów do i z obwodu kaliningradzkiego. Korespondencja Kamila Zalewskiego (IAR)

 

16:13

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres potępił rosyjski atak rakietowy na Odessę.

Rzecznik prasowy ONZ Farhan Haq podkreślił, że wszystkie strony wczorajszego porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża są zdecydowane respektować podpisane ustalenia.

"To zboże musi dotrzeć na światowe rynki, aby zapobiec kryzysowi żywnościowemu i ulżyć cierpieniom milionów ludzi. Należy zadbać o to by Rosja, Ukraina i Turcja respektowały porozumienie" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu ONZ.

16:12

Ukraińska armia ostrzelała most Darjiwski na rzece Ingulec w obwodzie chersońskim. Przez most przejeżdżają transporty zaopatrzenia dla rosyjskich wojsk okupacyjnych.

Deputowany do chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań podkreślił, że jest to kolejny etap operacji przecięcia linii zaopatrzeniowych rosyjskich wojsk.

16:10

Premier Węgier Viktor Orbán uznał za najważniejsze problemy świata rosnącą migrację i ideologię gender. Dodał, że Unia Europejska nie powinna stać po stronie Ukraińców czy Rosji, ale pomiędzy nimi. Premier przemawiał przed południem na corocznym spotkaniu z diasporą węgierską w rumuńskim Baile Tusnad.

13:31

- W ostrzelanym przez rosyjskie siły porcie w Odessie było zboże gotowe do eksportu - podał w sobotę portal Suspilne, powołując się na ukraińskie ministerstwo rolnictwa.

"Nie powiem, jaka to była ilość, bo załadunkiem zajmuje się ministerstwo infrastruktury (...). Myśleliśmy, że jutro albo pojutrze będą pierwsze wysyłki" - przekazało biuro prasowe resortu.

12:46

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że podziękował prezydentowi Kazachstanu Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi za nieuznanie samozwańczych republik w ukraińskim Donbasie.

12:02

Rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych oświadczył, że rosyjski atak na Odessę to "splunięcie Władimira Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ Antonio Guterresowi i prezydentowi Turcji, Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Na port w Odessie spadły dziś dwie rosyjskie rakiety.
Rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko dodał, że atak podważa podpisane wczoraj porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. Wezwał też ONZ i Turcję do zapewnienia, że Rosja będzie przestrzegać swoich zobowiązań.

10:46

Przewodniczący donieckiej wojskowej administracji obwodowej, Pawło Kyryłenko, poinformował, że Rosjanie cały czas ostrzeliwują tereny obwodu donieckiego. Rano zostały ranne dwie osoby, a wczoraj dziewięć.
Pawło Kyryłenko podkreślił, że ostrzeliwane są osiedla mieszkaniowe. "Najbardziej cierpią miasta Awdijiwka i Toreck" - powiedział szef administracji obwodowej. "Ostrzelano Słowiańsk, zostały ranne dwie osoby. Ostrzeliwane są dzielnice mieszkaniowe i bloki" - dodał Pawło Kyryłenko. W obwodzie donieckim przebywa około 350 tysięcy cywilów.

10:37

Na wschodzie Ukrainy zginęło dwóch obywateli Stanów Zjednoczonych. Poinformowała o tym telewizja ABC, powołując się na Departament Stanu.

Wedlug ABC, Amerykanie prawdopodobnie walczyli po stronie Ukrainy. Przedstawiciel Departamentu Stanu powiedział, że mężczyźni zginęli w Donbasie. Dodał, że Departament jest w kontakcie z ich rodzinami i zapewnia im wszelką możliwą pomoc konsularną. Przedstawiciel Departamentu Stanu nie chciał udzielić bliższych informacji.

09:58

Siły rosyjskie ostrzelały rakietami rejon miasta Kropywnycki w środkowej Ukrainie. Według szefa lokalnej administracji Andrija Rajkowycza zginął żołnierz i dwóch cywilnych pracowników ochrony. Dziewięciu żołnierzy zostało rannych.
Celami ataku było lotnisko wojskowe i obiekty kolejowe. Spadło na nie 13 rakiet typu "Kalibr" i X-22. Trwa akcja ratownicza. Andrij Rajkowycz dodał, że w jednej zdzielnic miasta nie ma prądu.

09:18

Od początku wojny na Ukrainie Rosjanie stracili prawie 39 tysięcy 240 żołnierzy. Poinformował o tym sztab generalny ukraińskiej armii, według którego w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 240 ludzi.

Rosyjska armia miała też stracić 1708 czołgów, 3929 pojazdów pancernych, 864 systemy artyleryjskie, 253 wyrzutnie rakietowe, 221 samolotów, 188 śmigłowców, 714 dronów i 15 okrętów.

09:13

- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w sobotę rano USA za nowy pakiet pomocy wojskowej dla jego kraju. Silna broń ocali życie ukraińskich wojskowych i przyspieszy wyzwolenie okupowanych terytoriów - podkreślił szef państwa.

"Krytycznie ważna, silna broń ocali życia naszych wojskowych i przyspieszy wyzwolenie naszej ziemi od rosyjskiego agresora" - napisał Zełenski na Twitterze, dziękując prezydentowi USA Joe Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy.

08:33

iły rosyjskie ostrzelały rakietami rejon miasta Kropywnycki w środkowej Ukrainie. Według szefa lokalnej administracji Andrija Rajkowycza, są zabici i ranni.

Celami ataku było lotnisko wojskowe i obiekty kolejowe. Spadło na nie 13 rakiet typu "Kalibr" i X-22. Trwa akcja ratownicza. Andrij Rajkowycz dodał, że w jednej zdzielnic miasta nie ma prądu.

07:51

Siły rosyjskie ostrzelały centrum Charkowa. Poinformował o tym mer miasta Ihor Terechow, według którego poszkodowana została jedna osoba.

Mer napisał na Telegramie, że w centrum miasta było słychać kilka silnych wybuchów. Wezwał wszystkich mieszkańców, aby schronili się w ukryciach.

07:47

MSZ Portugalii odrzucił żądanie ambasady Rosji w Lizbonie, która domagała się ukarania znanego portugalskiego muzyka Pedra Abrunhosy. Podczas koncertu artysta zaśpiewał o prezydencie Rosji Władimirze Putinie i córce nie przebierając w słowach.

07:47

- Siły ukraińskie odparły kolejny szturm armii rosyjskiej w pobliżu Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej w Switłodarsku na wschodzie Ukrainy - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w sobotę, 150. dzień rosyjskiej pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie.

Zobacz także

Zobacz także