more_horiz
Wiadomości

Funkcjonariusze FBI przeszukali dom Donalda Trumpa. Media: agenci wynieśli kartony z dokumentami

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 02:33
Agenci Federalnego Biura Śledczego przeszukali dom Donalda Trumpa w Palm Beach na Florydzie. Według amerykańskich mediów przeszukanie miało związek z dochodzeniem w sprawie obchodzenia się byłego prezydenta z poufnymi dokumentami Białego Domu - poinformował Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
D. Trump: do posiadłości Mar-A-Lago wkroczyli agenci FBI
D. Trump: do posiadłości Mar-A-Lago wkroczyli agenci FBIFoto: PAP/EPA/JIM RASSOL

Na początku tego roku amerykańskie Archiwa Państwowe poinformowały, że odzyskały od Donalda Trumpa 15 kartonów z dokumentami, które były prezydent zabrał ze sobą z Białego Domu. Urząd powiadomił Kongres, że były wśród nich tajne dokumenty rządowe i że jest w kontakcie z Departamentem Sprawiedliwości, który prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Teraz CNN, powołując się na swoje źródła, poinformowała, że w wyniku przeszukania agenci FBI wynieśli z posiadłości byłego prezydenta USA Donalda Trumpa na Florydzie pudła z dokumentami.

Reakcja Donalda Trumpa

Dom - przekazał w oświadczeniu były amerykański prezydent - "jest obecnie oblegany, najeżdżany i okupowany przez dużą grupę agentów FBI". "To mroczne czasy dla naszego narodu" - ocenił Donald Trump, dodając, że "nic takiego nigdy wcześniej nie zdarzyło się prezydentowi Stanów Zjednoczonych".

Jego zdaniem akcja nie była konieczna i nie jest właściwa. Jej przeprowadzenie przypisał radykalnym lewicowym demokratom, którzy - według niego - nie chcą, aby kandydował na prezydenta w 2024 roku.

Według CNN funkcjonariusze organów ścigania wydawali się być skoncentrowani na obszarze, gdzie znajdują się biura i osobiste kwatery Trumpa.

Prześladowanie Donalda Trumpa

W jego opinii taki atak mógłby mieć miejsce tylko w najgorszych krajach Trzeciego Świata. Zarzucił, że Ameryka stała się skorumpowanym krajem na poziomie, jakiego jeszcze nie było. Jak dodał, jego prześladowanie trwa od lat i się nie kończy.

"Bezprawie, prześladowanie polityczne i polowanie na czarownice musi zostać ujawnione i powstrzymane (...) Nadal będę walczył dla dobra wielkiego amerykańskiego narodu!" – zapowiedział Donald Trump.

Dziennik "New York Times", powołując się na swoje źródła, podał, że przeszukanie wydawało się dotyczyć dokumentów, także tajnych, które Donald Trump, wbrew przepisom, miał zabrać ze sobą z Białego Domu na Florydę.

FBI odmówiło komentarza w tej sprawie. Aby przeprowadzić takie przeszukanie, agencja musiała jednak przekonać sędziego, że ma podstawy, by sądzić, iż mogło zostać popełnione przestępstwo. Część polityków republikańskich zarzuciła Departamentowi Sprawiedliwości upolitycznienie.

Biały Dom zapewnia, że prezydent Joe Biden ani jego współpracownicy nie zostali uprzedzeni o planowanym przeszukaniu rezydencji Donalda Trumpa i dowiedzieli się o tym po fakcie z mediów społecznościowych.

Posłuchaj
00:54 11881540_1.mp3 FBI przeszukało Mar-a-Lago (Marek Wałkuski/IAR)

Czytaj także:

dz/IAR, PAP

Zobacz także

Zobacz także