more_horiz
Wiadomości

"Chwała Polsce". Zełenski dziękuje za historyczne wsparcie dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 16:25
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. Podziękował Polakom za wsparcie w obliczu rosyjskiej agresji i podkreślił, że oba narody osiągnęły obecnie największe porozumienie w historii. 
Zełenski: dziękuję Polakom za historyczne wsparcie
Zełenski: dziękuję Polakom za historyczne wsparcieFoto: Facebook/zelenskiy.official

W przemówieniu wygłoszonym w całości po polsku na tle flag Polski i Ukrainy Zełenski zwrócił się do Polaków jako "drogich przyjaciół, sojuszników i braci" i zaznaczył, że ten zwrot brzmi najbardziej zasadnie właśnie od przedstawiciela państwa ukraińskiego.

Zełenski: dziękuję za wasze historyczne wsparcie

- Nasze narody przeszły długą drogę i w końcu osiągnęły największe porozumienie w historii, w głównej dla Ukraińców i Polaków sprawie. Jest to sprawa wolności. Tylko razem możemy bronić niepodległości naszych państw dla przyszłych pokoleń - oświadczył Zełenski.

Prezydent zaznaczył, że Ukraińcy i Polacy walczą razem i z pewnością będą wspólnie świętować "nasze i wasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość".

- Dziękuję za wasze historyczne wsparcie. Serdecznie gratuluję z okazji święta Wojska Polskiego i z całego serca życzę jednego: jak najszybszego zwycięstwa. Chwała Polsce! Chwała Ukrainie! - zakończył Zełenski.

Z okazji 102. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i święta Wojska Polskiego najważniejsi dowódcy ukraińskiej armii oraz przedstawiciele władz w Kijowie złożyli Polakom życzenia. Opublikowali je między innymi premier Denys Szmyhal, minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i naczelny dowódca sił zbrojnych generał Wałerij Załużny.

***

Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, z kolei walki pod Ossowem i Radzyminem trwały, pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy. W jej wyniku wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki z Polski, i ostatecznie pokonane. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Dzień 15 sierpnia jest obchodzony w Polsce jako Dzień Wojska Polskiego.

Czytaj także:

Zobacz również: Paweł Szrot w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także