more_horiz
Wiadomości

Bogdan Rzońca o Baltic Pipe: spowodował wzrost bezpieczeństwa energetycznego całej UE

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 15:35
- Dzisiejsze wydarzenie odbije się głośnym echem na arenie międzynarodowej, skuteczność Polski w zabezpieczaniu swoich interesów jest tu przykładem dla pozostałych krajów UE - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Rzońca, europoseł PiS.
Bogdan Rzońca
Bogdan RzońcaFoto: PR24/RB

We wtorek z udziałem premiera Morawieckiego, a także prezydenta Andrzeja Dudy, premier Danii Mette Frederiksen, ministra do spraw ropy naftowej i energii Norwegii Terje Aasland oraz szefowej unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Energii Ditte Juul Jorgensen odbyła się uroczystość otwarcia gazociągu Baltic Pipe. 1 października 2022 r. ma ruszyć przesył gazu ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym do Polski 900-kilometrową trasą przez Danię.

"Przy ideologach lewicy i liberałach mamy do czynienia z kryzysami w UE"

Bogdan Rzońca komentował uruchomienie gazociągu: - Okazuje się, że ten wielki i bardzo dobry projekt pod nazwą Unia Europejska działa dobrze, gdy poszczególne kraje radzą sobie same, jeśli chodzi o szczegóły. Tak było przy pandemii, a teraz przy kryzysie energetycznym. UE, jako całość nie ma instrumentów, które zabezpieczałyby jej kraje przed niebezpieczeństwami. Dobrze, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował tę inwestycję, dzięki niej wzrosło także bezpieczeństwa energetyczne w całej UE - zaznaczył.

- Realne problemy, z którymi UE musi się zmierzyć, będą wyciągnięte na wierzch wtedy, kiedy będą w niej rządzić konserwatyści. Przy ideologach lewicy i liberałach mamy do czynienia z kryzysami w UE i brakiem solidarności - dodał.

"Solidarność europejska musi zostać naprawiona"

Europoseł zwracał uwagę na interesy gospodarcze łączące Niemcy i Rosję. - Zaangażowany w nie biznes podtrzymuje relacje między krajami i zmusza polityków do działania za kulisami oficjalnej polityki - to bardzo niebezpieczne. Niemcy chętnie widzieliby zakończenie wojny na Ukrainie (…), "wszystko jest dobrze", gdy Niemcy wygrywają gospodarczo i wtedy mogą pouczać czy nakładać kary. To trzeba zmienić, tak się nie da funkcjonować w Unii - stwierdził.

- Solidarność europejska musi zostać naprawiona, mogą to zrobić tylko konserwatyści i realiści, ci, którzy życzą dobrze projektowi pod nazwą Unia Europejska. Włosi dokonali przełomu, nastąpił on także w Szwecji, liczę na Hiszpanię, która się budzi, płyną stamtąd dobre dla prawicy sygnały - mówił Bogdan Rzońca.

Posłuchaj
23:57 PR24_mp3 2022_09_27-14-33-42.mp3 Bogdan Rzońca o przyszłości UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Gazociąg Baltic Pipe osiągnie pełną przepustowość prawdopodobnie miesiąc przed zaplanowanym terminem. Budowa rurociągu na terytorium Danii idzie na tyle sprawnie, że może się to stać nie 1 stycznia 2023 roku, lecz w końcu listopada bieżącego roku. Z częściową przepustowością gazociąg będzie działał od 1 października.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Bogdan Rzońca

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka/koz

Zobacz także

Zobacz także