more_horiz
Wiadomości

W Pradze rusza szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej, jutro nieformalna Rada Europejska

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 14:27
Premier Mateusz Morawiecki przybył do Pragi, gdzie odbywa się szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej. To spotkanie przywódców ponad 40 państw Starego Kontynentu. Natomiast jutro odbędzie się nieformalny szczyt Rady Europejskiej. Główne tematy spotkań to bezpieczeństwo energetyczne i sytuacja na froncie wojny na Ukrainie.
Premier Czech Petr Fiala wita premiera Polski Mateusza Morawieckiego przed szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze.
Premier Czech Petr Fiala wita premiera Polski Mateusza Morawieckiego przed szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze.Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Europejska Wspólnota Polityczna to ustanowiona w tym roku szersza formuła współpracy i dyskusji państw Unii Europejskiej oraz jej bezpośredniego sąsiedztwa - w sumie chodzi o 17 krajów niebędących członkami UE, to m. in. Norwegia, Wielka Brytania, Serbia, Turcja, Azerbejdżan i Armenia.

- Inicjatywę Europejskiej Wspólnoty Politycznej traktujemy jako próbę umocnienia Zachodu i sił demokratycznych w obecnej sytuacji. Liczymy, że Szczyt w Pradze przyczyni się do budowania jedności europejskiej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz przekonania wszystkich partnerów do zbliżenia z Unią swojej polityki wobec Rosji, w tym przyjęcia sankcji - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.


Posłuchaj
00:42 premier na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, jutro nieformalna Rada Europejska.mp3 Premier na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, jutro nieformalna Rada Europejska - relacja Karola Darmorosa (IAR)

 

Tematyka konsekwencji wojny na Ukrainie będzie również obecna na jutrzejszym nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Polska podkreśla konieczność dalszego wsparcia militarnego ukraińskiej armii a także jak najszybszego przekazania Kijowowi przez Wspólnotę pełnej puli z 9 miliardów euro obiecanych wiosną.

Rynek energii UE

Drugi ważny temat to rynek energii w Unii Europejskiej. - Polska podkreśla rolę zapewnienia sobie przez Unię stabilnych dostaw gazu z zewnątrz oraz zwiększenia produkcji krajowej. Przypominamy również o polskich propozycjach dotyczących zamrożenia cen ETS - poinformował minister Piotr Müller.

Na nieformalnym szczycie w Pradze ma zostać przedyskutowana również obecna sytuacja ekonomiczna, w tym wyzwania związane z inflacją oraz koordynacją podejmowanych rozwiązań na szczeblu krajowym.

Szczyt w Pradze jest pierwszym, październikowym spotkaniem unijnych przywódców. Za dwa tygodnie Rada Europejska zbierze się ponownie - tym razem w Brukseli.

Czytaj także:

pg/koz IAR

Zobacz także

Zobacz także