Europejska Wspólnota Polityczna to ustanowiona w tym roku szersza formuła współpracy i dyskusji państw Unii Europejskiej oraz jej bezpośredniego sąsiedztwa - w sumie chodzi o 17 krajów niebędących członkami UE, to m. in. Norwegia, Wielka Brytania, Serbia, Turcja, Azerbejdżan i Armenia.
- Inicjatywę Europejskiej Wspólnoty Politycznej traktujemy jako próbę umocnienia Zachodu i sił demokratycznych w obecnej sytuacji. Liczymy, że Szczyt w Pradze przyczyni się do budowania jedności europejskiej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz przekonania wszystkich partnerów do zbliżenia z Unią swojej polityki wobec Rosji, w tym przyjęcia sankcji - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.
00:42 premier na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, jutro nieformalna Rada Europejska.mp3 Premier na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, jutro nieformalna Rada Europejska - relacja Karola Darmorosa (IAR)
Tematyka konsekwencji wojny na Ukrainie będzie również obecna na jutrzejszym nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Polska podkreśla konieczność dalszego wsparcia militarnego ukraińskiej armii a także jak najszybszego przekazania Kijowowi przez Wspólnotę pełnej puli z 9 miliardów euro obiecanych wiosną.
Rynek energii UE
Drugi ważny temat to rynek energii w Unii Europejskiej. - Polska podkreśla rolę zapewnienia sobie przez Unię stabilnych dostaw gazu z zewnątrz oraz zwiększenia produkcji krajowej. Przypominamy również o polskich propozycjach dotyczących zamrożenia cen ETS - poinformował minister Piotr Müller.
Na nieformalnym szczycie w Pradze ma zostać przedyskutowana również obecna sytuacja ekonomiczna, w tym wyzwania związane z inflacją oraz koordynacją podejmowanych rozwiązań na szczeblu krajowym.
Szczyt w Pradze jest pierwszym, październikowym spotkaniem unijnych przywódców. Za dwa tygodnie Rada Europejska zbierze się ponownie - tym razem w Brukseli.
Czytaj także:
pg/koz IAR