Piotr Müller: zabezpieczymy samorządy przed wyższymi cenami energii
Wyższe ceny energii wynikają z działań wojennych Rosji oraz szantażu gazowego oraz przepisów unijnych, także wprowadzających podatek ETS - tłumaczył podczas konferencji sekretarz stanu w KPRM i rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.
2022-10-17, 15:18
Posłuchaj
Rząd ustali maksymalną cenę energii elektrycznej dla małych i średnich firm, samorządów oraz podmiotów wrażliwych. Będzie to 785 zł za MWh.
Jak poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, w czwartek projekt ustawy w tej sprawie procedować będzie Sejm.
- Wprowadzamy rozwiązania, które będą chroniły polskich obywateli. Powyżej limitu będzie obowiązywała cena maksymalna 693 zł za MWh również dla odbiorców indywidualnych. Zdecydowaliśmy się na działania, które ochronią również samorządy - zaznaczył Piotr Müller. - Chcemy ochronić samorządy, szpitale, szkoły, wszystkie jednostki, które funkcjonują w samorządzie terytorialnym, aby były zabezpieczone przed wyższymi cenami energii - dodał. Będą to też placówki kulturalne, spółdzielnie socjalne i organizacje pozarządowe.
Posłuchaj
REKLAMA
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy, na mocy której w proces dystrybucji węgla będą mogły zaangażować się samorządy. Dzięki dopłatom z budżetu państwa będą one mogły kupować surowiec po 1,5 tysiąca złotych za tonę i sprzedawać za maksymalnie 2 tysiące złotych za tonę.
W polskich portach zgromadzono około 4 milionów ton importowanego węgla. Taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas narady z wojewodami w siedzibie MSWiA w Warszawie.
Szef rządu podkreślił, że część tego surowca trafi też do odbiorców indywidualnych. - Nawet po odsianiu - 25, 30 procent - [będzie to] powyżej miliona ton węgla przesortowanego jest dostępne dla mieszkańców, którzy mają piece IV i V generacji - poinformował Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
- Rząd przyjął projekt ustawy określającej cenę sprzedaży węgla. Samorządy zapłacą maksymalnie 1500 zł
- Port Gdańsk przyjmie łącznie ok. 6 mln ton węgla. Rok 2022 będzie rekordowy
Zobacz także: Węgla nie brakuje. Tak wygląda port w Gdańsku
IAR / pp
REKLAMA
REKLAMA