more_horiz
Wiadomości

5-lecie Narodowego Instytutu Wolności. Gliński: osiągnęliśmy coś ważnego dla społeczeństwa obywatelskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 15:36
- Możemy z satysfakcją powiedzieć, że coś ważnego zostało osiągnięte dla społeczeństwa obywatelskiego, ale także po prostu dla Polski - powiedział w czwartek na konferencji podsumowującej 5 lat działalności Narodowego Instytutu Wolności wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Narodowy Instytut Wolności jest jednostką operacyjną do realizacji głównych programów wsparcia dla organizacji pozarządowych - przekonywał minister Piotr Gliński.
Narodowy Instytut Wolności jest jednostką operacyjną do realizacji głównych programów wsparcia dla organizacji pozarządowych - przekonywał minister Piotr Gliński.Foto: PAP/Rafał Guz

W czwartek w Warszawie odbywa się konferencja "5 lat NIW. Nowe szanse dla trzeciego sektora". Ponad 800 mln zł przyznanych dotacji i blisko 5 tysięcy wspartych organizacji pozarządowych – to, jak poinformowano, bilans pięciu lat działalności Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. NIW powstał w 2017 r. z inicjatywy ministra Piotra Glińskiego, który jest przewodniczącym Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.

- Mamy dzisiaj taki moment, kiedy możemy z satysfakcją powiedzieć, że coś ważnego zostało osiągnięte dla społeczeństwa obywatelskiego, ale także po prostu dla Polski - mówił wicepremier Gliński podczas konferencji.

"Trudno jest walczyć o pozycję dla organizacji pozarządowych"

Wskazał, że udało się zrealizować założenie wsparcia państwa dla organizacji pozarządowych poprzez powołanie Komitetu ds. Pożytku Publicznego, a także powołać jednostkę operacyjną, bo - jak mówił Gliński - Narodowy Instytut Wolności jest jednostką operacyjną do realizacji głównych programów wsparcia.

Szef MKiDN zwrócił uwagę, że "w demokracjach, które się tworzą, dojrzewają, które powstają, w takim państwie, jak Polska, o takiej historii, trudno jest walczyć o pozycję dla organizacji pozarządowych".

Wicepremier Gliński mówił także o celach, które udało się osiągnąć NIW, który miał umożliwić organizowanie się środowisk, które nie czuły się komfortowo w tym świecie organizacji pozarządowych, do czasu reform. - W tej chwili mają pełne możliwości organizowania się, cała reszta zależy od nich, od ich aktywności, od tego, jak będą potrafiły funkcjonować na tym rynku obywatelskim - powiedział.

Dowartościowanie małych organizacji

- Druga sprawa, na pewno dowartościowanie małych organizacji - wskazał. Dodał, że zwłaszcza w trakcie rozwoju w latach 90. i pierwszego dziesięciolecia XXI w. widać było wyraźnie "koncentrację środków w dużych miastach, dla dużych organizacji, dla bardzo dobrze rozwijającego się sektora infrastrukturalnego". - Był natomiast deficyt, jeżeli chodzi o wsparcie dla organizacji małych - zauważył Gliński.

Trzeci element, o którym mówił, to "objęcie, znacznie większym wsparciem organizacji z małych miejscowości i organizacji spoza wielkich centrów aglomeracyjnych w Polsce". - Statystyki dotacji, których udziela NIW, na to wskazują, że ten cel też udało nam się osiągnąć - mówił.

9 programów wspierania społeczeństwa obywatelskiego


Dyrektor NIW Wojciech Kaczmarczyk powiedział PAP i Polskiemu Radiu, że "5 lat Narodowego Instytutu Wolności to jest 9 programów wspierania społeczeństwa obywatelskiego". - Zaczynaliśmy z jednym, w tej chwili mamy 9. To jest ponad 4,5 tys. dotacji udzielonych organizacjom, ponad 800 mln zł przekazanym organizacjom na realizację ich zadań statutowych, ale także w dużej części na ich rozwój instytucjonalny, na to, żeby mogły organizacje zatrudniać pracowników, żeby mogły tworzyć struktury do działania, bardziej profesjonalne, żeby organizacje mogły kupować siedziby, remontować je, profesjonalizować się w sensie sprzętowym - wymieniał Kaczmarczyk.

Czytaj także:

pp/PAP


Zobacz także

Zobacz także