more_horiz
Wiadomości

192. rocznica bitwy pod Olszynką Grochowską. Szef MON: rosyjski imperializm dalej aktualny

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 19:19
- Pamięć o Olszynce Grochowskiej musi trwać - mówili uczestnicy obchodów 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Na Olszynce Grochowskiej w miejscu bitwy wojsk polskich z rosyjskimi o Warszawę zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, działacze społeczni i wojsko.
Uroczystości w Olszynce Grochowskiej z okazji 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego
Uroczystości w Olszynce Grochowskiej z okazji 192. rocznicy wybuchu Powstania ListopadowegoFoto: PAP/Rafał Guz

Jeden z organizatorów uroczystości Andrzej Melak podkreślił znaczenie miejsca pamięci dla przyszłych pokoleń. Wskazał Olszynkę jako miejsce "ładowania akumulatorów" do dalszej walki o Polskę. Zaznaczył, że w tym miejscu nasi poprzednicy bez chwili zawahania podjęli walkę z najeźdźcą. Zauważył, że ten sam wróg dziś "grasuje u naszych wschodnich granic".

Pamięć wciąż żywa

W liście do uczestników minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Olszynka Grochowska jest jednym z miejsc najważniejszych polskich bitew. Dodał, że warto o tym pamiętać o tym szczególnie dziś, kiedy znów rosyjski imperializm znów dąży do podbojów i narzucenia swojego jarzma suwerennemu państwu jakim jest Ukraina. List od szefa MON przeczytał Łukasz Kudlicki, szef gabinetu ministra.

Podczas mszy polowej ksiądz prałat Edmund Szarek przypomniał, że miejsce to było zakazane zarówno w czasie zaborów, ale też po drugiej wojnie światowej. Potajemnie dbali o nie na polecenie kardynała Stefana Wyszyńskiego księża i okoliczni mieszkańcy. Dziś w tym miejscu jest pomnik i aleja upamiętniająca bohaterów Powstania Listopadowego.


Posłuchaj
00:43 12070079_1.mp3 Obchody 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego (IAR)

 

Tradycyjnie podczas uroczystości odbył się apel pamięci, złożono też kwiaty pod Pomnikiem Bitwy Pod Olszynką Grochowską.

IAR/kmp

Zobacz także

Zobacz także