more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie samoloty i helikoptery na Białorusi. Atak na Ukrainę nastąpi z tego kierunku?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 09:49
- Po zakończeniu wspólnych taktycznych ćwiczeń lotniczych z Białorusią Rosja nie wycofała swoich helikopterów i samolotów na stałe lądowiska, co może oznaczać, że postanowiła wzmocnić swoją stałą obecność lotniczą na Białorusi - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Rosyjski samolot przewagi powietrznej Su-27
Rosyjski samolot przewagi powietrznej Su-27Foto: shutterstock.com

"Pomimo zakończenia wspólnych ćwiczeń lotniczo-taktycznych Białorusi i Rosji rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne nie rozpoczęły rozlokowania (maszyn) na stałych lotniskach w Rosji. W tym samym czasie śmigłowce białoruskich sił powietrznych zaczęły się przekierowywać na swoje stałe lotniska" - napisał Biełaruski Hajun.

Wspólne ćwiczenia sił powietrznych Białorusi i Rosji

"Może to oznaczać, że Rosja zdecydowała się na wzmocnienie stałej obecności rosyjskich sił powietrznych na Białorusi. Oficjalnie mogłoby to być ogłoszone np. jako wzmocnienie komponentu lotniczego regionalnego zgrupowania wojsk Białorusi i Rosji" - uważają eksperci z Biełaruskiego Hajunu. Dodali też, że nie mają żadnych danych o zmianach liczebności zgrupowania Rosyjskich Sił Zbrojnych na Białorusi.

Wspólne ćwiczenia wojskowe sił powietrznych Białorusi i Rosji trwały od 16 stycznia do 1 lutego. Manewry te podsyciły obawy w Kijowie i w stolicach krajów zachodnich, że Rosja może wykorzystać Białoruś do rozpoczęcia nowej ofensywy lądowej przeciwko Ukrainie.

Zobacz także:

PAP/ka

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także