more_horiz
Wiadomości

Prezydent Ukrainy dziękuje USA za nowy pakiet pomocowy. "Razem sprzeciwiamy się terrorowi"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 20:55
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za kolejny pakiet pomocowy, który USA przekażą Ukrainie.
Prezydent Ukrainy dziękuje USA za nowy pakiet pomocowy. Razem sprzeciwiamy się terrorowi
Prezydent Ukrainy dziękuje USA za nowy pakiet pomocowy. "Razem sprzeciwiamy się terrorowi""Foto: Agencja Forum

"Dziękuję Prezydentowi Stanów Zjednoczonych za nowy pakiet pomocowy o wartości 2,2 miliarda dolarów. Razem z USA sprzeciwiamy się terrorowi" - napisał Zełenski na Twitterze.

"Im więcej broni dalekiego zasięgu, im bardziej mobilni będą nasi żołnierze, tym szybciej skończy się brutalna agresja Rosji" - zaznaczył we wpisie prezydent Ukrainy.

Ogłoszony przez Stany Zjednoczone pakiet pomocowy obejmuje systemy obrony powietrznej, pojazdy opancerzone i dodatkowy sprzęt, w tym systemy przeciwpancerne Javelin, amunicję artyleryjską i pociski do systemów HIMARS. Ponadto na liście znalazły się dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe średniego zasięgu HAWK, cztery radary rozpoznania powietrznego, 20 radarów przeciwlotniczych, działa przeciwlotnicze i amunicja do nich.

Jaki jest koszt?

Większość pakietu - 1,75 mld dol. z 2,2 mld - zostanie przekazana w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative (USAI), tj. uzbrojenie zostanie pozyskane od producentów, a nie przekazane z magazynów USA, co zwykle oznacza dłuższy termin dostaw.

Jest to już 32. pakiet uzbrojenia dla Ukrainy ofiarowany przez USA. Łączna wartość sprzętu obiecanego przez USA od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, to ponad 29,3 mld dolarów.

Czytaj też:

PAP/IAR/Twitter/mn

Zobacz także

Zobacz także