more_horiz
Wiadomości

Atak na Jana Pawła II. Prof. Skibiński: jestem przerażony niechlujnością tego przekazu

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 20:11
- Przyznam szczerze, że jestem zszokowany poziomem konstrukcji tych materiałów. W pierwszym odruchu byłem zaniepokojony, myślałem, że rzeczywiście coś jest na rzeczy. Mogłem się bić w piersi, że czegoś nie dopatrzyłem. A tym czasem patrzę na te materiały i jestem przerażony niechlujnością tego przekazu - mówił na antenie RMF FM prof. Paweł Skibiński. Historyk z Uniwersytetu Warszawskiego skomentował w ten sposób reportaż TVN i książkę holenderskiego dziennikarza atakujące Jana Pawła II.
Filmowy atak na Jana Pawła II. Prof. Skibiński: jestem przerażony niechlujnością tego przekazu
Filmowy atak na Jana Pawła II. Prof. Skibiński: jestem przerażony niechlujnością tego przekazuFoto: PAP/EPA/LUCIANO DEL CASTILLO

Zdaniem byłego dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego materiały te wprowadzają "chaos poznawczy". - Robi się komplety bałagan, misz masz, wszystko się miesza ze sobą - wyjaśniał prof. Paweł Skibiński, wskazując jako przykład podał doniesienia dotyczące kardynała Adama Sapiehy.

- Proszę zwrócić uwagę, jaka jest narracja. Pojawia się jeden akapit o Sapieże, abstrahując od wszystkiego to nawet nie jest jego pełny biogram, to nie jest nawet szczątek jego biogramu. Po czym się mówi o tym, że on według doniesienia jednego człowieka wykorzystywał seksualnie kleryków oraz wykorzystywał seksualnie tegoż człowieka, tegoż księdza - przypomniał historyk.

Według prof. Skibińskiego w filmie dokumentalnym opisane są tam konkretnie dwa przypadki: rok 1950, wtedy Sapieha ma 83 lata i jest ciężko schorowany i przykuty do łóżka. Ma rzekomo atakować fizycznie i bić, maltretować sadystycznie tegoż 30-letniego księdza. I teraz pytanie jest takie: co sprawia, że dziennikarz, który to pisze uważa, że to jest prawdopodobne?

"Nie wolno nam stawiać tezy, że kard. Wojtyła tuszował przypadki pedofilii"

Prof. Paweł Skibiński jednoznacznie stwierdził, że na "tej podstawie, którą my znamy" absolutnie nie wolno nam stawiać tezy, że kard. Wojtyła tuszował przypadki pedofilii w swojej diecezji.

- To jest pytanie o odpowiedzialność za słowo. To jest taka filozofia współczesnego obiegu medialnego. Czy to jest sprawiedliwy obieg medialny? Nie jest. Co możemy zrobić? Możemy mówić prawdę. Uważam, że można zadawać trudne pytania o działalność Karola Wojtyły, tylko odpowiadajmy rzeczowo i uczciwie - mówił były dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

"Zbadano podczas gdy nie zbadano"

W tej chwili zrobiono coś takiego: powiedziano, że zbadano podczas gdy nie zbadano - dodał. Jak ocenił historyk, taką sprawę mogłaby zbadać komisja, ale "niejednego podmiotu, w porozumieniu między stroną państwową, stroną kościelną i rzeczywiście powinno się na to spojrzeć z różnych stron".

Czytaj też:


RMF.FM/wpolityce.pl/mn


Zobacz także

Zobacz także