more_horiz

"To zorkiestrowana akcja". Ks. prof. Kowalczyk o atakach na św. Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 13:51
- Brak w tym absolutnie jakiejkolwiek znajomości kontekstu czasu, miejsca, jest to wszystko ahistoryczne, stronnicze - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Odniósł się tym samym do ostatnich ostrych ataków wymierzonych w Jana Pawła II. W ocenie księdza profesora "to dosyć zorkiestrowana akcja".
Ks. prof. Dariusz Kowalczyk: w atakach na Jana Pawła II wcale nie chodzi o pedofilię i prawdę, wszystko jest po to by uderzyć w Kościół
Ks. prof. Dariusz Kowalczyk: w atakach na Jana Pawła II wcale nie chodzi o pedofilię i prawdę, wszystko jest po to by uderzyć w KościółFoto: Shutterstock.com/Alessia Pierdomenico

Trwają rozgorzałe dyskusje w mediach na temat działań kard. Karola Wojtyły podczas jego posługi w archidiecezji krakowskiej. To pokłosie materiału wyemitowanego na antenie TVN pt. "Franciszkańska 3". Zarzuca się w nim Janowi Pawłowi II, że w tamtych latach nie reagował na problemy pedofilii wśród księży. Materiał oparty jest m.in. na wpisach z akt służb bezpieczeństwa PRL.

- Niewątpliwie to co się dzieje wokół Jana Pawła II w Polsce to nie wypływa z jakiejkolwiek refleksji, namysłu, czy nawet pojawienia się jakichś nowych dokumentów. Moim zdaniem to dosyć zorkiestrowana akcja, oczywiście wykorzystująca pewne preteksty, która wpisuje się w taką walkę społeczno-polityczną, cywilizacyjną, ale też duchową. Jak się czyta niektóre wypowiedzi w internecie to naprawdę słychać jakiś "chichot diabelski", bo to już jest na takim poziomie zajadłości, absurdu, że tego nie da się wytłumaczyć jakąś wiedzą, czy innym punktem widzenia - mówił ks. prof. Dariusz Kowalczyk.

Ataki na Jana Pawła II. "Brak w tym znajomości czasu i miejsca"

Jak zaznaczył "tu nie chodzi o pedofilię i prawdę, tylko chodzi o wykorzystanie pewnych doniesień, fałszywek, dokumentów, nie-dokumentów, żeby mocno uderzyć w Karola Wojtyłę, mocno uderzyć poprzez to w pewną tradycję myślenia o Polsce, by uderzyć w Kościół, który wciąż jawi się jako przeszkoda".

Brak w tym absolutnie jakiejkolwiek znajomości kontekstu czasu, miejsca, jest to wszystko ahistoryczne, stronnicze. Często używa się przy takich atakach spreparowanych dokumentów esbeckich - zwrócił uwagę ks. prof. Kowalczyk SJ.

Jak dodał "niestety oczekuje na kolejne odsłony tej wojny, czyli na zorkiestrowany atak tym razem na postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia" - podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
24:30 _PR24_AAC 2023_03_11-12-35-17.mp3 Ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ (teolog, Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie) o atakach na Jana Pawła II (Polskie Radio 24/Północ-Południe)


Czytaj także:

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Piotr Kowalczuk

Gość: ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ (teolog, Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie)

Data emisji: 11.03.2022

Godzina emisji: 12.35

PR24

asp

Zobacz także

Zobacz także