more_horiz
Wiadomości

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej o mediacjach między Ukrainą a Rosją: staramy się interweniować na rzecz pokoju

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 06:50
Stolica Apostolska stara się “zaangażować całą swoją kreatywność", by znaleźć drogi dialogu w celu zakończenia wojny na Ukrainie - powiedział dziennikarzom w Rzymie watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Przyznał, że problemem jest znalezienie odpowiedniej formuły.
Watykan wyjaśnił, że papież chce rozmawiać o pokoju, zarówno w Kijowie, jak i w Moskwie.
Watykan wyjaśnił, że papież chce rozmawiać o pokoju, zarówno w Kijowie, jak i w Moskwie.Foto: Hunterframe/ Shutterstock

Podczas rozmowy z watykanistami w poniedziałek wieczorem sekretarz stanu przypomniał, że papież Franciszek chce jechać do obu stolic- do Moskwy i Kijowa.

Papież uważa, że można przysłużyć się sprawie pokoju tylko wtedy, gdy uda mu się spotkać z dwoma prezydentami: Zełenskim i Putinem - wyjaśnił kardynał Parolin.

Podkreślił, że Stolica Apostolska "ma wizję odmienną od spojrzenia poszczególnych państw". - To wizja uniwersalistyczna, podejście polegające na tym, że trzeba otwarcie pracować na rzecz pokoju - dodał.

Sekretarz stanu zapytany o to, czy coś dzieje się w tym kierunku, odparł: "Powiedziałbym, że staramy się zaangażować całą naszą kreatywność, by znaleźć formuły, które pozwolą działać. Pierwszym krokiem powinno być zawieszenie broni".

Mediacje ze strony Stolicy Apostolskiej

- Mamy wymiar powszechny, a zatem staramy się interweniować na rzecz pokoju nie kierując się żadnymi partykularnymi interesami. Uważam, że to jest punkt wyjścia sprzyjający mediacjom ze strony Stolicy Apostolskiej- wskazał.

Zdaniem kardynała Parolina "problemem jest znalezienie formuły , sposobu, by ruszyć z miejsca".

- Gdyby tylko można było cokolwiek rozpocząć w tym kierunku , uważam, że obie strony, i Rosja, i Ukraina wykazałaby otwartość wobec Stolicy Apostolskiej- ocenił sekretarz stanu.

Czytaj także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także