more_horiz
Wiadomości

Eva Kaili i Marc Tarabella nie wyjdą na razie na wolność. Sąd nie zgodził się na skrócenie aresztu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 20:48
Dwoje oskarżonych w aferze korupcyjnej, która wstrząsnęła Parlamentem Europejskim nie wyjdzie na razie na wolność. Belgijski sąd kasacyjny odrzucił apelacje Evy Kaili i Marca Tarabelli przeciwko przedłużeniu tymczasowego aresztu.
Eva Kaili i MarcoTarabella nie wyjdą na razie na wolność. Sąd nie zgodził się na skrócenie aresztu
Eva Kaili i MarcoTarabella nie wyjdą na razie na wolność. Sąd nie zgodził się na skrócenie aresztuFoto: Alexandros Michailidis/shutterstock

W marcu zdecydowano, że wiceprzewodnicząca Europarlamentu z Grecji pozostanie w areszcie o kolejne dwa miesiące, natomiast deputowany z Belgii o miesiąc. Oboje są podejrzani o przyjmowanie łapówek od przedstawicieli Kataru i Maroka w zamian za pozytywne opinie i oboje utrzymują, że są niewinni.

Korupcja, pranie brudnych pieniędzy i udział w zorganizowanej grupie przestępczej to zarzuty postawione Greczynce i Belgowi, zatrzymanym w połowie grudnia. Ich adwokaci bezskutecznie apelowali o warunkowe zwolnienie. Obrońcy Evy Kaili argumentowali, że od czasu zatrzymania nie widziała ona swojej niespełna 2-letniej córki. Pozostanie ona jednak w areszcie w Brukseli.

Za kratkami pozostaje też drugi eurodeputowany

Z kolei Marc Taraballa uzyskał w marcu zgodę na przeniesienie do więzienia położonego bliżej miejsca zamieszkania. Wraz z dwójką europosłów w grudniu aresztowany został także były włoski europoseł Antonio Panzeri, który później poszedł na współpracę z belgijską prokuraturą i obciążył ich zeznaniami. Miał powiedzieć, że Greczynce przekazał ćwierć miliona euro i tyle samo miał otrzymać Belg do 2024 roku.

Posłuchaj. Rozmowa z Szymonem Szynkowskim Vel Sęk, ministrem ds. UE.

Czytaj też:

IAR/mn

Zobacz także

Zobacz także