Minister Rau: podzielamy obawy Malty dotyczące niekontrolowanej migracji
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau zakończył wizytę na Malcie. W jej trakcie spotkał się m.in. z prezydentem Malty oraz otworzył nową siedzibę polskiej ambasady w Santa Venera.
2023-04-21, 16:58
Wsparcie Ukrainy, kryzys migracyjny, współpraca gospodarcza i turystyka - te tematy zdominowały rozmowy ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua na Malcie.
Spotkanie z prezydentem Malty
Szef polskiej dyplomacji spotkał się również ze swoim maltańskim odpowiednikiem Ianem Borgiem oraz prezydentem Georgem Vellą.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że zarówno Polska, jak i Malta borykają się podobnymi problemami, których źródłem jest niestabilność w sąsiedztwie wschodnim i południowym. Mówił o tym po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych i europejskich oraz handlu Ianem Borgiem. Podczas konferencji prasowej przed Pałacem Spinola minister Rau wskazywał na rosyjską agresję na Ukrainę.
Minister wspominał o przyjęciu uchodźców i otwarciu dla nich polskiego systemu socjalnego. Jak dodał - według szacunków OECD - Polska w zeszłym roku przeznaczyła na pomoc humanitarną dla Ukrainy 8,36 mld euro, a to 1,5 procent polskiego PKB.
Ministrowie rozmawiali też o sytuacji międzynarodowej, również w Afryce Północnej.
- Podzielamy maltańskie obawy dotyczące niekontrolowanej migracji - zaznaczył.
REKLAMA
Otwarcie nowego budynku ambasady
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wziął udział w otwarciu nowej siedziby Ambasady RP na Malcie. Mieści się w mieście Santa Venera. W uroczystości wziął też udział minister spraw zagranicznych i europejskich oraz handlu Malty Ian Borg. Wspólnie przecięli wstęgę.
Długo wyczekiwana wizyta szefa polskiego MSZ
Dwustronne stosunki polsko-maltańskie Zbigniew Rau określił jako doskonałe, zwrócił uwagę na to, że Polacy są trzecią najliczniejszą grupą turystów, którzy przybywają na Maltę. W zeszłym roku wymiana handlowa osiągnęła 153 miliony euro. Minister Ian Borg wyraził uznanie dla pomocy, którą Polska udziela ukraińskim uchodźcom.
- Jak państwo frontowe dla wsparcia Ukrainy, niewielu rozumie lepiej niż Polska realia i zagrożenia wojny, którą wywołała Rosja. Chciałbym wyrazić uznanie Polakom i rządowi za pomoc udzieloną uchodźcom z Ukrainy w ostatnim roku - podkreślił szef dyplomacji Malty.
Jak powiedział rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina, Malta od wielu lat czekała na wizytę szefa polskiej dyplomacji.
Katastrofa ORP Kujawiak
Ostatnim punktem wizyty ministra było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniająca polskich marynarzy z ORP Kujawiak. W 1942 roku okręt eskortował na Morzu Śródziemnym aliancki konwój. Zatonął po wpłynięciu na niemiecką minę morską, zginęło 13 polskich marynarzy.
Malta jest państwem członkowskim Unii Europejskiej od 2004 roku. Do strefy euro należy od 2008 roku, a do strefy Schengen od 2007 roku. W Parlamencie Europejskim zasiada sześciu posłów z Malty.
Jest krajem neutralnym. Sondaż przeprowadzony w październiku 2021 roku na zlecenie tutejszego MSZ wykazał, że 63 procent Maltańczyków zdecydowanie opowiada się za neutralnością międzynarodową kraju.
REKLAMA
Czytaj także:
- Minister Zbigniew Rau w Chorwacji. Rozmowy o wojnie na Ukrainie i współpracy gospodarczej
- Szef MSZ z wizytą w Chorwacji. "To jeden z naszych najważniejszych partnerów na Bałkanach"
IAR/mc
REKLAMA