Import zboża z Ukrainy. KE wznowi negocjacje z pięcioma krajami, wśród nich jest też Polska
W niedzielę zostaną wznowione negocjacje (około 13.00) Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, w tym z Polską, dotyczące rozwiązania problemu nadmiernego importu z Ukrainy. Początkowo planowano, że rozmowy odbędą się we wtorek, ale teraz je przyspieszono.
2023-04-23, 06:54
Pierwsze rozmowy przed kilkoma dniami nie przyniosły rezultatu, bo Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry uznały, że propozycje Brukseli są niewystarczające. Teraz - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - są nowe elementy pakietu. Komisja oferuje pomoc w wywiezieniu nadmiernych ilości zboża z krajów sąsiadujących z Ukrainą. Dzisiejsze negocjacje poprzedziła wczorajsza rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprzewodniczącym Komisji Valdisem Dombrovskisem.
O tym, by Komisja Europejska przeanalizowała możliwości zakupu nadwyżek zboża dla celów humanitarnych pisali w liście do przewodniczącej Komisji przywódcy pięciu krajów pod koniec marca i wskazywali na możliwą współpracę ze Światowym Programem Żywnościowym. Komisja jest gotowa przystać na takie rozwiązania, a szczegóły mają być dopracowywane.
Posłuchaj
- Będzie zakaz tranzytu towarów przez Rosję? Nowy pomysł Unii Europejskiej
- Koniec konsultacji w sprawie 11. pakietu sankcji. UE rozważa zakaz importu rosyjskiej ropy
Powstanie lista produktów objętych embargiem
Niedzielne negocjacje będą też dotyczyć listy ukraińskich produktów, które będą objęte tymczasowym zakazem importu. Komisja zaproponowała pszenicę, kukurydzę, słonecznik i nasiona rzepaku. Pięć krajów chce rozszerzyć tę listę o olej słonecznikowy, mąkę, miód, cukier, owoce miękkie, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne. W ramach kompromisu te produkty mogłyby zostać objęte dochodzeniem i jeśli potwierdziłoby ono, że nastąpił nadmierny napływ, wtedy i one zostałyby objęte zakazem wwozu.
Kolejny element pakietu Komisji to 100 milionów euro dla rolników z pięciu krajów. Do Polski - o czym informowała przedwczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - ma trafić ponad 39 milionów euro z możliwością zwiększenia tej sumy o 200 procent z budżetu krajowego.
Komisja Europejska chce zakończyć negocjacje i osiągnąć porozumienie możliwie szybko, najpóźniej we wtorek.
Zobacz. Rozmowa z Karolem Rabendą wiceszefem MAP
- Wsparcie UE dla Polski w związku ze zbożem z Ukrainy. Mowa o blisko 40 mln euro
- Zakaz importu zboża z Ukrainy. Fogiel o tym, kiedy zostanie przedstawiona propozycja legislacyjna
IAR/mn
REKLAMA