Import zboża z Ukrainy. KE wznowi negocjacje z pięcioma krajami, wśród nich jest też Polska

W niedzielę zostaną wznowione negocjacje (około 13.00) Komisji Europejskiej z pięcioma krajami, w tym z Polską, dotyczące rozwiązania problemu nadmiernego importu z Ukrainy. Początkowo planowano, że rozmowy odbędą się we wtorek, ale teraz je przyspieszono.

2023-04-23, 06:54

Import zboża z Ukrainy. KE wznowi negocjacje z pięcioma krajami, wśród nich jest też Polska
Import towarów z Ukrainy. KE wznowi negocjacje z pięcioma krajami, wśród nich jest też Polska. Foto: Aleksandr Rybalko/shutterstock

Pierwsze rozmowy przed kilkoma dniami nie przyniosły rezultatu, bo Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry uznały, że propozycje Brukseli są niewystarczające. Teraz - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - są nowe elementy pakietu. Komisja oferuje pomoc w wywiezieniu nadmiernych ilości zboża z krajów sąsiadujących z Ukrainą. Dzisiejsze negocjacje poprzedziła wczorajsza rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprzewodniczącym Komisji Valdisem Dombrovskisem.

O tym, by Komisja Europejska przeanalizowała możliwości zakupu nadwyżek zboża dla celów humanitarnych pisali w liście do przewodniczącej Komisji przywódcy pięciu krajów pod koniec marca i wskazywali na możliwą współpracę ze Światowym Programem Żywnościowym. Komisja jest gotowa przystać na takie rozwiązania, a szczegóły mają być dopracowywane.

Posłuchaj

Negocjacje KE z 5 krajami, w tym z Polską ws importu z Ukrainy (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

Zobacz także:

Powstanie lista produktów objętych embargiem

Niedzielne negocjacje będą też dotyczyć listy ukraińskich produktów, które będą objęte tymczasowym zakazem importu. Komisja zaproponowała pszenicę, kukurydzę, słonecznik i nasiona rzepaku. Pięć krajów chce rozszerzyć tę listę o olej słonecznikowy, mąkę, miód, cukier, owoce miękkie, jaja, mięso, mleko i produkty mleczne. W ramach kompromisu te produkty mogłyby zostać objęte dochodzeniem i jeśli potwierdziłoby ono, że nastąpił nadmierny napływ, wtedy i one zostałyby objęte zakazem wwozu.

Kolejny element pakietu Komisji to 100 milionów euro dla rolników z pięciu krajów. Do Polski - o czym informowała przedwczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - ma trafić ponad 39 milionów euro z możliwością zwiększenia tej sumy o 200 procent z budżetu krajowego.

Komisja Europejska chce zakończyć negocjacje i osiągnąć porozumienie możliwie szybko, najpóźniej we wtorek.

Zobacz. Rozmowa z Karolem Rabendą wiceszefem MAP

Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej