Samorządowy Kongres Trójmorza w Lublinie. Wyróżnienia dla marszałek Sejmu i ministra obrony
- Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymali we wtorek nagrody III Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. Zdaniem marszałek Witek, parlamenty reprezentujące głos obywateli zasługują na wyraźne miejsce w projekcie Trójmorza.
2023-05-16, 21:50
We wtorek w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się uroczysta gala III Samorządowego Kongresu Trójmorza, podczas której marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wręczył nagrody "Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza", które przyznała rada programowa kongresu.
- Od początku mojej kadencji na stanowisku marszałka Sejmu podejmuję wszechstronne działania na rzecz budowania wymiaru parlamentarnego Inicjatywy Trójmorza. Jestem zdania, że parlamenty reprezentujące głos obywateli zasługują na wyraźne miejsce w tym projekcie i powinny być widoczne i wysłuchane - powiedziała dodając, że wymiar parlamentarny udało się uczynić pełnoprawnym elementem współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza.
Marszałek Witek: przesunięcie optyki politycznej na oś północ-południe zaprocentuje
- Żyjemy w szczególnych czasach, w nowej rzeczywistości. Po pandemii, po ataku Rosji na Ukrainę zweryfikowanych zostało wiele dotychczasowych koncepcji politycznych i gospodarczych. Wiele z nich zostało boleśnie obnażonych i już wiadomo jak bardzo były nietrafione - stwierdziła. Jak podała, potwierdziło się to o czym "mówiliśmy wielokrotnie i co staramy się realizować od 2015 r.".
REKLAMA
- Bliska współpraca i integracja państw naszego regionu Europy położonych pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i nad Adriatykiem może okazać się kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa naszym społeczeństwom - powiedziała.
Zdaniem Elżbiety Witek, ważne są inwestycje komunikacyjne, wspólna polityka energetyczna i turystyka. - Przesunięcie optyki politycznej na oś północ-południe - a nie tylko wschód-zachód - zaprocentuje - stwierdziła.
Nagrodę dedykowała koleżankom i kolegom z polskiego parlamentu, a także przewodniczącym parlamentów innych państw, którzy razem z nią budują dyplomację parlamentarną w ramach Trójmorza. - Ten wyróżniony dziś – jak nazwali to pomysłodawcy nagrody - międzynarodowy sukces możliwy jest wyłącznie dzięki międzynarodowej współpracy i dzięki przyjaciołom z innych państw - podała.
Wyróżnienie dla szefa MON Mariusza Błaszczaka
Nagrodę w kategorii "osoba wspierająca Inicjatywę Trójmorza" otrzymał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który w wystąpieniu podziękował za docenienie wspólnych wysiłków, żeby zapewnić bezpieczeństwo. - Razem jesteśmy silniejsi - to jest hasło, któremu jesteśmy wierni w Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale przecież formuła Trójmorza jest szerszą formułą niż tylko Sojusz Północnoatlantycki - powiedział dodając, że wsparcie, którego udzielamy Ukrainie wiąże się z zasadniczym przesłaniem: braku zgody na odtwarzanie imperium rosyjskiego.
REKLAMA
- Na naszych oczach Putin próbuje odbudować imperium rosyjskie. My Polacy doskonale wiemy, że bez względu na to czy imperium rosyjskie było białe czy czerwone, czy teraz jest putinowskie - dopuszcza się zbrodni wojennych. Przekonali się o tym Ukraińcy, mieszkańcy Buczy lub Irpienia - stwierdził.
Zauważył, że inne państwa z naszej części Europy ma tożsame doświadczenia, w związku z tym "nasza współpraca skierowana jest na zapewnienie bezpieczeństwa".
Jak stwierdził, podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych od wielu osób usłyszał wyrazy głębokiego podziękowania, że Polacy przyjęli tak wielu uchodźców z Ukrainy. - Otwarte polskie serca są dostrzegane na całym świecie - w Stanach Zjednoczonych także - i to jest niezwykle istotne dla przyszłości - zauważył.
Podając przykłady dynamicznego rozwoju Polski i współpracy państw położonych między Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem wymienił nowe drogi, w tym m.in. trasę Via Carpatia.
REKLAMA
- Andrzej Duda: nasi wyborcy chcą, byśmy zapewnili bezpieczeństwo i byli wizjonerami
- Jakiej UE chce polski rząd? Szynkowski vel Sęk: musimy budować alternatywę dla wizji Niemiec i Francji
- Miliard euro pomocy dla rolników na rekompensaty wysokich cen nawozów. Będzie zgoda KE
Zauważony PKO Bank Polski
Nagrodę w kategorii "firma o międzynarodowym zasięgu w obszarze Inicjatywy Trójmorza" otrzymała spółka PKO Bank Polski. - Bank jest największą firmą finansującą ważne inwestycje w kraju, ale także rozwijamy się regionalnie, właśnie w regionie Trójmorza - powiedział odbierając statuetkę wiceprezes zarządu spółki Paweł Gruza.
Mówiąc o rozwoju banku podał działalność oddziałów w Czechach, na Słowacji. Przyznał, że niebawem otworzą oddział w Rumunii i zapowiedział dalszy rozwój. - Bardzo ważne są dla nas inwestycje z zakresu bezpieczeństwa energetycznego i mam nadzieję, że będziemy właśnie wspierać te inicjatywy w regionie, tak jak finansujemy wymianę handlową, gospodarczą w krajach Trójmorza - powiedział.
REKLAMA
Nagrodę w kategorii "firma regionalna w obszarze Inicjatywy Trójmorza" otrzymała firma Apis-Vita z.o.o.
Umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza
Uczestnicy gali wzięli też udział w koncercie Kameralnej Orkiestry Akordeonowej "Arti Sentemo" z Radzynia Podlaskiego.
III Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się 16-17 maja br. w Centrum Spotkania Kultur i Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Podczas wydarzenia podpisana została umowa o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza. Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, w ramach którego odbywają się seminaria i spotkania poświęcone m.in. wyzwaniom związanym z odbudową Ukrainy, ale także innowacyjności, cyfryzacji, gospodarce wodorowej.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
REKLAMA
Dotychczas laureatami Nagrody Honorowej zostali: w 2021 roku prezydent Andrzej Duda oraz - w ubiegłym roku - premier Mateusz Morawiecki.
- Prezydent Duda w Tiranie: miejsce Albanii jest wyłącznie w zintegrowanej Europie
- Kongres Impact'23. Morawiecki: Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska
PAP/IAR/mn
REKLAMA