Oscary 2011. "Jak zostać królem" najlepszym filmem!

2011-02-28, 03:00

Oscary 2011. "Jak zostać królem" najlepszym filmem!

Oscary za role pierwszoplanowe otrzymali: Natalie Portman za "Czarnego Łabędzia" i Colin Firth za "Jak zostać królem".

Posłuchaj

Natalie Portman dziękuje za Oscara, którego dostała za rolę w "Czarnym Łabędziu"
+
Dodaj do playlisty

"Jak zostać królem" to opowieść o księciu Albercie, który po niespodziewanej abdykacji swojego brata Edwarda VIII zasiadł na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu obowiązków monarchy jest dla niego... problem z wysławianiem się.

W walce z jąkaniem pomaga mu australijski specjalista posługujący się niekonwencjonalnymi metodami. Między mężczyznami rodzi się przyjaźń, która odmieni ich życie i zadecyduje o losach największej z wojen.

Obraz otrzymał także nagrody za najlepszą reżyserię dla Toma Hoopera, za najlepszą główną rolę męską dla Colina Firtha i za scenariusz oryginalny dla Davida Seidlera.


Film "Jak zostać królem" w wyścigu o Oscara w kategorii "najlepszy film" pokonał: "Czarnego Łabędzia", "The Social Network", "Wszystko w porządku", "Incepcję",
"Fightera", "127 godzin", "Toy Story 3", "Do szpiku kości" i "Prawdziwe męstwo".

Poczytaj opinie krytyków filmowych>>>



"The Social Network" o powstaniu portalu Facebook, otrzymał statuetki za scenariusz adaptowany, montaż i muzykę. Cztery Oscary - za zdjęcia, efekty specjalne, dźwięk i montaż efektów dźwiękowych otrzymała "Incepcja". Żadnej statuetki nie dostał western Joela i Ethana Coenów "Prawdziwe męstwo". Oscary za role drugoplanowe przypadły Christianowi Bale'owi i Melissie Leo, którzy zagrali w dramacie sportowym "Fighter".

Oscar dla Natalie Portman!

Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa otrzymała Natalie Portman za kreację baleriny Niny w filmie "Czarny Łabędź".

Portman w wyścigu po statuetkę pokonała: Annette Bening ("Wszystko w porządku"), Nicole Kidman ("Między światami"), Jennifer Lawrence ("Do szpiku kości") i Michelle Williams ("Blue Valentine").

/ 

Natalie Portman (prawdziwe nazwisko - Hershlag) - amerykańska aktorka o żydowskich korzeniach urodzona 9 czerwca 1981 roku w Izraelu. Córka ginekologa specjalizującego się w leczeniu niepłodności i malarki-amatorki. Gdy miała 11 lat zauważył ją agent firmy kosmetycznej Revlon. Zanim wystąpiła w swoim pierwszym filmie pracowała jako modelka.

Zadebiutowała w 1994 roku rolą Matyldy w głośnym filmie Luca Bessona "Leon Zawodowiec". Stała się sławna dzięki kreacji królowej Amidali w filmie "Gwiezdne Wojny: część I - Mroczne widmo" (wystąpiła również w dwóch kolejnych częściach sagi). Co ciekawe, za tę rolę była nominowana do antyoscara - Złotej Maliny.

Portman ma na koncie wiele wyróżnień, wśród nich: dwa Złote Globy za "Czarnego Łabędzia" i "Bliżej" (2004). Za rolę striptizerki Alice w tym drugim filmie otrzymała nominację do Oscara.

W 2003 roku ukończyła Uniwersytet Harvarda, ma dyplom z psychologii. Jest weganką i feministką. Obecnie związana z partnerem z planu, tancerzem Benjaminem Millepiedem, z którym jest w ciąży.

/
/

Oscar dla Colina Firtha!

Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy otrzymał Colin Firth za kreację króla Jerzego VI w filmie "Jak zostać królem".

Firth w wyścigu po statuetkę pokonał: Jesse'ego Eisenberga ("The Social Network"), Javiera Bardem ("Biutiful"), Jeffa Bridgesa ("Prawdziwe męstwo") i Jamesa Franco ("127 godzin"). 
 
/
Colin Andrew Firth, urodzony 10 września 1960 roku, brytyjski aktor filmowy i teatralny. Jest synem wykładowców akademickich - jego ojciec uczył historii, a matka teologii. Przez większość Brytyjczyków kojarzony jako pan Darcy z serialowej adaptacji powieści Jane Austen "Duma i uprzedzenie" (1995 rok), a nie tylko przez nich - znany z roli Marka Darcy'ego z filmowej adaptacji książki Helen Fielding "Dziennik Bridget Jones" (2001 rok).

Aktor jest laureatem wielu nagród. W zeszłym roku za rolę w filmie projektanta mody Toma Forda "Samotny mężczyzna" otrzymał nominację do Oscara. Za rolę króla Jerzego VI w "Jak zostać królem" został uhonorowany Złotym Globem.

Aktor dzieciństwo spędził w Nigerii. Jest zaangażowany w kampanię przeciwko deportacji uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga. Od 1997 roku jest mężem realizatorki filmów dokumentalnych Livii Giuggioli, z którą ma dwóch synów (10 i osiem lat) Ma też syna z poprzedniego związku z aktorką Meg Tilly.

/
/

Oscary dla Leo i Bale'a

Oscara za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Melissa Leo za rolę w filmie "Fighter". W tej kategorii nominowano także: Amy Adams ("The Fighter"),
Helenę Bonham Carter ("Jak zostać królem"), Hailee Steinfeld ("Prawdziwe męstwo") i Jacki Weaver ("Królestwo zwierząt").

Oscar za drugoplanową rolę męską przypadł Christianowi Bale'owi ("Fighter"). Zagrał on w dramacie sportowym "Fighter". W tej kategorii nominowano także: Johna Hawkes'a ("Do szpiku kości"), Jeremy'ego Rennera ("Miasto złodziei"), Marka Ruffalo ("Wszystko w porządku") i Geoffrey'a Rusha ("Jak zostać królem").

Mellisa
Mellisa Leo i Christian Bale

Dziękowali Bogu, chcieli zatańczyć i przeklinali

- Dziękuję bardzo akademii. To jest prawdziwy obłęd - tak za Oscara dziękowała Natalie Portman, którą nagrodzono za rolę pierwszoplanową w "Czarnym Łabędziu". Była bardzo wzruszona, ale się nie rozpłakała.

Inni zwycięzcy wyrażali swój zachwyt odwołując się do Boga, piekła a nawet świętych krów. Brytyjski aktor Colin Firth, który zagrał w filmie "Jak zostać królem" groził, że zacznie tańczyć na scenie.

 
Zdobywczyni Oscara za drugoplanową rolę kobiecą Melissa Leo zaklęła na scenie. Widzowie nie usłyszeli jednak wypowiedzianego przez nią przekleństwa bowiem zgodnie z zaleceniami komisji łączności programy na żywo w USA nadawane są z kilkusekundowym opóźnieniem i realizatorom udało się je wypikać.

Christian Bale, który wszedł na scenę chwile później żartował, że nie odpali tak zwanej "bomby na F" bo robił to zbyt wiele razy w przeszłości. Sama Leo po ceremonii stwierdziła, że oscarowa gala była prawdopodobnie niewłaściwym miejscem na przekleństwa i przeprosiła uczestników uroczystości.

Christian
Christian Bale, Natalie Portman, Melissa Leo, Colin Firth

"Toy Story 3" - Oscar za najlepszą piosenkę

Randy Newman otrzymał Oscara za piosenkę "We Belong Together" z filmu "Toy Story 3". Newman, wokalista i kompozytor, zdobył Oscara dwukrotnie, a na swym koncie ma aż 20 nominacji.



Hooper najlepszym reżyserem

Tom Hooper, twórca filmu "Jak zostać królem", otrzymał Oscara za najlepszą reżyserię.

Aaron Sorkin otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Sorkin to twórca scenariusza filmu "The Social Network" o powstaniu portalu Facebook. David Seidler otrzymał Oscara w kategorii scenariusz oryginalny za scenariusz filmu "Jak zostać królem".

Aaron
Aaron Sorkin i David Seidler

Francis Ford Coppola otrzymał nagrodę imienia Irvinga Thalberga, przyznawaną najlepszemu producentowi roku. Coppola to jeden z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów. Jest twórcą trylogii "Ojciec chrzestny", a także takich filmów, jak "Cotton Club", "Drakula" i "Kamienne ogrody".

Oscar dla "In a better world" i "Inside Job"

Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego otrzymał duński film "In a better world" w reżyserii Susanne Bier.



"Inside Job" w reżyserii Charlesa Fergusona, który wini instytucje finansowe za spowodowanie największego kryzysu ekonomicznego od czasów Wielkiej Depresji dostał Oscara w kategorii film dokumentalny. Ferguson, który jest również producentem tego filmu, ma doktorat z nauk politycznych i, jak sam przyznaje, fascynuje się polityką. Film ukazuje niepokojąco bliskie związki między światem polityki, finansów i nauki. "Inside Job" wygrał z filmami: "Exit through the Gift Shop," "Gasland", "Restrepo" i "Waste Land."



Oscary za całokształt

Oscary za całokształt osiągnięć otrzymali: Jean-Luc Godard, Eli Wallach i Kevin Brownlow. 80-letni Jean-Luc Godard jest jednym z najwybitniejszych francuskich reżyserów. Uważa się go za czołowego twórcę nowej fali. Jego najbardziej znane filmy to "Do utraty tchu", "Pogarda", "Szalony Piotruś" i "Imię Carmen". Godard jest też scenarzystą i producentem filmowym. Jest uważany za niezwykle oryginalną indywidualność i za jednego z twórców kina autorskiego.

95-letni Eli Wallach jest aktorem. Urodził się w Nowym Jorku, w rodzinie Żydów pochodzących z Polski. Znany był z ról w westernach lat 60., zagrał między innymi w "Siedmiu wspaniałych" i "Dobry, zły i brzydki". Ostatnio zagrał epizodyczną rolę w "Autorze widmo" Romana Polańskiego. Kevin Brownlow to dokumentalista i historyk filmu. Zajmuje się głównie kinem niemym.

Pełna lista zwycięzców na stronie oscars.org>>>

kk/IAR/wikipedia.org

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej