"Lista nie uwzględnia potrzeb dzieci z astmą"

2011-12-30, 20:30

"Lista nie uwzględnia potrzeb dzieci z astmą"
. Foto: sxc.hu/cc

Według lekarzy - ze względu na wzrost ceny - pogorszy się dostęp do jedynego kortykosteroidu wziewnego w inhalatorze zarejestrowanego dla dzieci od roku do sześciu lat.

- Dla maluchów z astmą do szóstego roku życia, które nie tolerują nebulizacji (tj. podawania leku w postaci rozpylonej mgły za pomocą specjalnego aparatu i podłączonej do niego przewodem maseczki) inhalator z glikokortykosteroidem o nazwie flutykazon jest jedyną opcją terapeutyczną - powiedział dr Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Tymczasem od 1 stycznia 2011 r. cena tego leku dla pacjentów wzrośnie w tzw. monoterapii niemal 20-krotnie - z 3,2 zł do - w zależności od dawki - 30-66 zł. Eksperci szacują, że problem pogorszenia dostępu do flutykazonu ze względu na wzrost ceny dotknie ok. 60 tys. dzieci z astmą od roku do sześciu lat. Żaden inny kortykosteroid wziewny w inhalatorze nie jest bowiem zarejestrowany w astmie dla tej grupy wiekowej, co uniemożliwia zastosowanie jakiegokolwiek zamiennika (zgodnie z nową ustawą refundacyjną, która wchodzi w życie 1 stycznia, lekarze będą mogli zapisywać na receptę leki tylko zgodnie z ich wskazaniami rejestracyjnymi).

- Kilkunastokrotny wzrost odpłatności za flutykazon dotknie nie tylko dzieci i ich rodziców, ale także blisko 400 tys. dorosłych chorych leczonych skutecznie tym lekiem od kilkunastu lat. Jeżeli pacjenci przestaną stosować lek z powodu wysokiej odpłatności, dojdzie u nich do utraty kontroli astmy, a to się przełoży na wizyty pogotowia, pobyty w SOR (Szpitalne Oddziały Ratunkowe) i leczenie w szpitalu - wymieniał prof. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ekspert zwrócił uwagę, że na liście nie znalazł się też jedyny antyleukotrienowy lek zarejestrowany dla dzieci z astmą od 6 miesiąca życia do pięciu lat - tj. montelukast w granulkach. Jest to doustny lek, który w niektórych przypadkach może stanowić alternatywę dla glikokortykosteroidów wziewnych, będących podstawą w leczeniu astmy.

Po korekcie wykazu leków refundowanych dostępny za odpłatnością ryczałtową, niezależnie od dawki będzie natomiast kortykosteroid wziewny o nazwie budezonid stosowany w nebulizacji u małych dzieci z astmą oskrzelową.

PAP,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej