Prezydent Francji: nie pozwalam na gaz łupkowy

2012-09-14, 18:40

Prezydent Francji: nie pozwalam na gaz łupkowy
Prezydent Francois Hollande. Foto: PAP/EPA/JACKY NAEGELEN

Prezydent Francji zdecydowanie sprzeciwia się wydobyciu gazu łupkowego. Za priorytetowe Francois Hollande uznał sprawy ochrony środowiska.

Posłuchaj

Relacja Marka Brzezińskiego z Paryża (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Eksploatacja gazu łupkowego i przyszłość francuskiej energetyki nuklearnej, to główne tematy dwudniowego posiedzenia rządu w Paryżu, poświęconego zagadnieniom ekologii.
Prezydent Francji oświadczył, że żadne z siedmiu podań o zezwolenie na eksploatację gazu łupkowego nie będzie rozpatrzone pozytywnie, gdyż jak stwierdził, metody wydobycia gazu łupkowego wiążą się ze zbyt dużym ryzykiem.

Co do przyszłości francuskiej energetyki atomowej Francois Hollande poinformował, że elektrownia w Fessenheim, należąca do najstarszych, zostanie zamknięta w 2016 roku. Jednocześnie zapewnił, że zostaną zapewnione takie warunki, by ten region Francji miał stałe dostawy prądu i, żeby wszyscy pracownicy mieli zatrudnienie.
Francois Hollande zapowiedział utworzenie specjalnej agencji, której zadaniem będzie opracowanie nowego modelu rolnictwa, tak aby przy uprawie ziemi ograniczyć stosowanie pestycydów. Agencja ma się także zająć sprawami środowiska morskiego, na które wielki wpływ mają spływające z pól środki ochrony roślin i nawozy sztuczne stosowane przez rolników.

Hollande podtrzymał też w piątek inną swoją wyborczą obietnicę, mówiąc o tym, że chce zmniejszyć udział energii atomowej w produkcji energii elektrycznej we Francji z obecnych 75 proc. do 50 proc. w roku 2025. Kadencja Hollande'a kończy się w 2017 roku.

Hollande zaproponował także w piątek, aby Francja była gospodarzem konferencji ONZ na temat zmian klimatu w 2015 roku, a więc roku kiedy mają zostać zawarte światowe porozumienia dotyczące zahamowania globalnego ocieplenia Ziemi. - Aby zaznaczyć moją wolę sukcesu, ogłaszam, że nasz kraj jest gotowy, aby zorganizować tutaj - w Paryżu - tę konferencję - zapowiedział prezydent.
W otwartym w piątek dwudniowym spotkaniu w Paryżu bierze udział kilkunastu francuskich ministrów oraz 300 przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, związków zawodowych i przemysłu. Wśród głównych tematów konferencji są transformacja krajowej energetyki, wprowadzenie proekologicznego systemu podatkowego oraz ograniczenie zanieczyszczeń, wywoływanych przez przemysł i rolnictwo.

REKLAMA

IAR/PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej