more_horiz
Wiadomości

"Droga po nagrodę Nobla stoi przed nimi otworem". Program inwestycji w młodych naukowców

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 16:15
Przyszłość Polski leży w dłoniach młodego pokolenia - zwłaszcza dziedziny związane z technologią, medycyną i kierunkami ścisłymi. Widząc to zapotrzebowanie Fundacja Empiria i Wiedza, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) inwestuje w młodych naukowców. Na najbardziej ambitnych czeka 25 tys. zł.
Bank Gospodarstwa Krajowego inwestuje w młodych naukowców
Bank Gospodarstwa Krajowego inwestuje w młodych naukowcówFoto: Materiał promocyjny BGK

Misją BGK - polskiego banku rozwoju jest wsparcie działań, które mają na celu rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Działania obejmują między innymi budowanie kapitału społecznego, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Przyszli Nobliści?

Realizacją tych wartości jest program „Talenty Jutra”, którego cel to wsparcie młodych osób w wieku 19-25 lat, będących w trakcie realizacji projektów naukowych w dziedzinach nauk ścisłych i medycynie. Jest o co walczyć, bo wygrana wynosi 25 tys. zł na kontynuację projektu i pozwala poszerzyć obszar badań naukowych, rozwinąć lub udoskonalić projekt. Tym samym wsparcie umożliwia wejście w karierę naukowo-badawczą. Jedną z licznych wartości dodanych jest praktyczna nauka wiedzy, jak pozyskać dofinansowanie na badania, potrzebna w dalszych krokach kariery naukowej.

„Widzimy też, że młodzi ludzie potrzebują wsparcia. Zarówno międzynarodowa kariera, jak i droga po nagrodę Nobla mogą stać przed nimi otworem. Żeby ten cel osiągnąć, nie wystarczy indywidulana ciężka praca. Dzisiaj jest to praca zbiorowa, projektowa. Dlatego powstał ten program – nie tylko po to, żeby dofinansować projekty, ale także po to, żeby zmienić sposób myślenia, sposób pracy” – podsumowuje Zuzanna Piasecka, Prezes Fundacji Empiria i Wiedza.

Do 30 września br. młodzi naukowcy i innowatorzy będą mieli możliwość przesyłania zgłoszeń projektów. Wyłonieni finaliści, zaprezentują swoje projekty komisji w formie kilkuminutowych sesji pitchingowych. Zwieńczeniem programu będzie gala finałowa, która odbędzie się 28 listopada br. w Warszawie.

Siła napędowa polskiej gospodarki

Najważniejsze w osiągnięciu wysokiej pozycji Polski w rankingach krajów europejskich jest daleko idący rozwój gospodarczy, technologiczny i naukowy. Przyszłość leży w inżynierach i naukowcach, bo to właśnie ich działania, znacząco przyczynią się umocnienia pozycji naszego kraju. Oprócz biotechnologii, informatyki, medycyny, nauk chemicznych, fizycznych i astronomicznych jest jeszcze jeden obszar, na którym BGK szczególnie zwrócił uwagę.

Wsparcie projektów interdyscyplinarnych w zakresie 3W (woda-wodór-węgiel) otwiera drzwi do wielu zastosowań w świecie nauki i biznesu. W obliczu zmian klimatycznych i transformacji energetycznej, inicjatywy 3W znajdą szerokie zastosowanie, jednocześnie umacniając przewagę konkurencyjną Polski.

W imieniu redakcji Wprost.pl, serdecznie zapraszamy do przesyłania zgłoszeń. Jeśli jesteś młodym naukowcem ze zmianą świata i Polski na lepsze, to program „Talenty Jutra” jest dla Ciebie.

Więcej informacji: https://empiriaiwiedza.pl/konkursy/talenty-jutra


Artykuł sponsorowany / BGK

Zobacz także

Zobacz także