Orlen będzie sprzedawał gaz na Słowację. "Pierwszy taki przypadek"

2024-07-08, 12:20

Orlen będzie sprzedawał gaz na Słowację. "Pierwszy taki przypadek"
Orlen będzie sprzedawał gaz na Słowację. Foto: Shutterstock/63ru78

Orlen będzie sprzedawał gaz na Słowację. Spółka zależna koncernu PGNiG Supply&Trading podpisała ze słowacką firmą ZSE Energia umowę w tej sprawie. Tym samym Orlen wypełni lukę po Gazpromie.

Ilość dostarczanego z Polski paliwa pokryje około 30 procent rocznego zapotrzebowania ZSE Energia. Umowa przewiduje dostawę gazu ziemnego w okresie od stycznia do końca 2025 roku. Cena gazu w kontrakcie będzie ustalana w sposób rynkowy.

W komunikacie Orlenu czytamy: "Surowiec pochodzący m.in. z USA zostanie dostarczony w postaci skroplonej do terminala LNG [w Kłajpedzie - red.], w którym Grupa Orlen posiada długoterminową rezerwację mocy. Stamtąd, po regazyfikacji, surowiec zostanie przesłany gazociągiem Polska-Litwa do polskiego sytemu gazowego i dalej przesłany na Słowację za pomocą interkonektora Vyrava".

Nowe połączenie gazowe

Będzie to pierwszy przypadek, kiedy słowacka spółka sprowadzi gaz ziemny z kierunku północnego. Zawarcie kontraktu pomiędzy spółkami nie byłoby możliwe, gdyby nie oddane w ostatnich latach nowe międzysystemowe połączenia gazowe, łączące Polskę z innymi krajami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i rejonu państw bałtyckich.

Branżowy serwis strefainwestorow.pl przypomina, że "ZSE Energia znajduje się w sporze prawnym z rosyjskim Gazpromem z powodu wstrzymania dostaw gazu na Słowację w 2022 roku" i "Orlen de facto zajmuje miejsce rosyjskiego Gazpromu jako partner ZSE Energia".

REKLAMA

Multienergetyczny Orlen

Orlen to koncern multienergetyczny, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, choćby w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech czy w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, a do tego segment petrochemiczny i odnawialnych źródeł energii. Planuje rozwój energetyki jądrowej; do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Czytaj także:

IAR/PAP/strefainwestorow.pl/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej