Nie żyje Susan Wojcicki, była szefowa Youtube’a o polskich korzeniach. Miała 56 lat
Nie żyje Susan Wojcicki, była szefowa YouTube'a w latach 2014-2023 o polskich korzeniach. Zmarłą nazywano "Mamą Google'a", a magazyn "Time" uznawał ją za "najbardziej wpływową kobietę w internecie".
2024-08-10, 09:19
56-letnia w momencie śmierci Susan Wojcicki od 2 lat zmagała się z chorobą nowotworową. O jej zgonie poinformował w serwisie X Sundar Pichai, obecny CEO Google.
Polskie korzenie Susan Wojcicki
Wojcicki urodziła się w 1968 roku w Kalifornii. Jej ojciec Stanley Wojcicki miał polskie pochodzenie, był profesorem fizyki na Uniwersytecie Stanforda. Z kolei matka, Esther, była dziennikarką i edukatorką o rosyjsko-żydowskich korzeniach.
Dziadek Susan, Franciszek Wójcicki, był prawnikiem i posłem na Sejm Ustawodawczy w Polsce. Przed wojną należał do Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici", w czasie okupacji był urzędnikiem rządu londyńskiego, a po wojnie należał do PSL Stanisława Mikołajczyka.
Natomiast Babcia, Janina Wójcicka, była pracowniczką naukową Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1948 roku opuściła Polskę wraz ze swym synem, a ojcem Susan. Dziadkowi Susan nigdy nie udało się wyjechać z Polski.
REKLAMA
Właścicielka garażu, gdzie rodził się Google
Susan Wojcicki z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Harvarda. Posiadała tytuł magistra ekonomii z UC Santa Cruz oraz MBA z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Była związana z Google od samego początku. Przez pierwsze pół roku swojej działalności firma miała siedzibę w garażu Wojcickich w Kalifornii. We wrześniu 1998 r. Susan Wojcicki wynajęła go dwóm młodym informatykom, Sergeyowi Brinowi i Larry’emu Page’owi, za 1,7 tys. dolarów miesięcznie.
Wojcicki była pierwszą kierowniczką marketingu Google'a. Prowadziła m.in. takie projekty, jak Google Images, Google Books, Google Video. Jako wiceprezeska ds. reklamy i handlu była odpowiedzialna za produkty stanowiące 87 proc. przychodów firmy w 2012 roku. Miała też duży wpływ na kształtowanie się kultury korporacyjnej Google.
W 2014 r. objęła stanowisko prezeski YouTube i pełniła tę funkcję przez kolejne dziewięć lat. W tym czasie wprowadziła m.in. innowacyjne rozwiązania dotyczące udostępnienia muzyki. Zaostrzyła także politykę firmy dotyczącą publikacji treści nawołujących do nietolerancji i wspierających idee ekstremistyczne.
„Najbardziej wpływowa kobieta w internecie”
Jej nazwisko wielokrotnie pojawiało się w rankingach stu najbardziej wpływowych osób "Forbesa" i "Time". Nazywana była "mamą Google’a", a "Time" uznał ją za "najbardziej wpływową kobietę w internecie".
Susan Wojcicki, matka pięciorga dzieci, aktywnie uczestniczyła w dyskusji na temat wspierania przez pracodawców matek i była w tej debacie jednym z najważniejszych głosów. Wielokrotnie podkreślała, że łączenie macierzyństwa z pracą, nawet na bardzo wymagającym stanowisku, jest możliwe.
REKLAMA
Czytaj także:
PAP/IAR/WR
REKLAMA