Zasiłek pogrzebowy pójdzie w górę. Pierwszy raz od 2011 roku
Wzrost zasiłku pogrzebowego do 7 tys. złotych obiecuje Minister Finansów. Andrzej Domański dodał też, że nie chce, by rosły ceny usług pogrzebowych.
2024-08-14, 17:01
Wzrost zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych przewiduje opublikowany w piątek projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podwyższenie kwoty, która od 2011 niezmiennie wynosi 4 tysiące złotych, to niejedyna zmiana planowana przez resort kierowany przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. Dużą zmianą będzie coroczna waloryzacja tego świadczenia służącego do pokrycia kosztów pogrzebu. Projekt komentował też minister finansów Andrzej Domański, który w Polsacie mówił, że "widzi miejsce" dla jego podniesienia i rozumie też związane z tym ryzyko.
- Nie chcemy, aby ceny usług pogrzebowych wzrosły - mówił otwarcie szef resortu finansów.
Andrzej Domański pytany o pomysł corocznej waloryzacji zasiłku był jednak sceptyczny. Zdaniem ministra finansów nie ma potrzeby corocznego waloryzowania tego świadczenia. Podkreślał jednak, że zasiłek na pewno powinien wzrosnąć.
Wzrost zasiłku pogrzebowego ma na celu ułatwianie pokrycia kosztów pochówku rodzinom zmarłych. Obecna wysokość tego świadczenia niezwykle rzadko pokrywa całość kosztów pogrzebu. Przedstawiciele branży pogrzebowej (zwanej również funeralną) szacują koszt pochówku w małych miejscowościach na kwoty od 4 do 8 tysięcy złotych, a w dużych aglomeracjach od 8 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ostateczne kwoty do zapłaty zależą od zakresu usług zamówionych w zakładzie pogrzebowym, wybranej formy pochówku, kosztu miejsca na cmentarzu i nagrobka. Do tego doliczyć jeszcze trzeba, w przypadku osób wierzących, koszty posługi religijnej, a w przypadku niewierzących koszt posługi mistrza/mistrzyni ceremonii.
REKLAMA
Dobre perspektywy przed branżą pogrzebową
W 2023 roku wartość rynku usług pogrzebowych w Polsce szacowano na kwoty między 4 a 5 mld złotych rocznie. Precyzję szacunku zmniejsza fakt rozdrobnienia branży - większość z ok. 2,5 tys. podmiotów działających w branży to małe firmy. Rynek ten ma jednak szanse w Polsce tylko rosnąć gdyż demografia jest nieubłagana. Polskie społeczeństwo się starzeje, a co roku umiera już ponad 400 tys. Polaków. W 2023 roku zmarło 409 036 osób, co było mniej więcej powrotem do liczby zgonów z czasu przed pandemią. W 2019 roku zmarło 409 709 osób, w 2020 477 355, w 2021 aż 519 517, a w 2022 gdy pandemia już ostatecznie wyhamowała 448 448. Wyhamowanie liczby umierających w Polsce nie oznacza jednak, że nie będzie ona powoli rosła - coraz starsze są najliczniejsze pokolenia.
Przedstawiciele branży pogrzebowej mogą jednak mieć powody do pewnego niezadowolenia. Gdy w 2023 roku dyskutowano nad ewentualnością podniesienia kwoty zasiłku, od zakładów pogrzebowych dochodziła propozycja ustalenia jej na poziomie 8 tysięcy złotych. Powoływano się na dane sugerujące, że koszt pochówku bez opłat cmentarnych to kwoty rzędu 7-10 tys. złotych.
Resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że koszt podwyższenia zasiłku pogrzebowego z 4 do 7 tysięcy złotych wyniesie 2 mld złotych rocznie.
Czytaj także:
- Odwrócona hipoteka. Dobre rozwiązanie dla samotnych seniorów?
- Sytuacja ekonomiczna seniorów się poprawi? Renta wdowia daje taką możliwość
- Jak uniknąć katastrofy emerytalnej? Imigracja albo demografia
MRPiPS/Money.pl/GUS/Eurostat/AM
REKLAMA
REKLAMA