Odwrócona hipoteka. Dobre rozwiązanie dla samotnych seniorów?
Odwrócony kredyt hipoteczny skierowany jest przede wszystkim do osób starszych. Senior sprzedaje bankowi mieszkanie lub dom za kwotę stanowiącą wartość rynkową nieruchomości. Pieniędzmi, które otrzyma, może swobodnie dysponować. Ma też prawo mieszkać w formalnie sprzedanej nieruchomości do końca życia. Z takiego rozwiązania korzystają najczęściej osoby samotne.
2024-08-11, 11:50
Instytucja odwróconej hipoteki daje szansę na poprawę statusu materialnego do końca życia.
Dla seniorów są także inne rozwiązania, jednak niektóre z nich bywają ryzykowne. Często widzimy lub słyszymy reklamy, w których fundusze oferują dodatkową emeryturę, w zamian za uzyskanie własności mieszkania seniora.
Posłuchaj
- A że w starszym wieku trzeba wydawać pieniądze między innymi na leki i opiekę, niektórzy seniorzy zastanawiają się czy nie przekazać swojego majątku, właśnie mieszkania lub domu, za otrzymywane co miesiąc środki - mówi redaktor Polskiego Radia 24 Anna Grabowska.
Dodaje, iż "istnieje jednak ryzyko finansowe, że się po prostu sporo na tym straci". - Fundusze prywatne decydują się na przejęcie mieszkania, a w zamian za to płacą miesięcznie jakąś kwotę seniorowi. To dosyć ryzykowna sytuacja. Bo mieszkanie jest przejmowane od razu, przechodzi na własność funduszu. Firma płaci z góry ustaloną kwotę raz na miesiąc, a przecież nie wiadomo ile ktoś będzie żył i jak ta kwota będzie realnie wyglądała w przyszłości - podkreśla.
REKLAMA
Odwrócona hipoteka. Umowa seniora z bankiem
Inną sytuacją jest odwrócony kredyt hipoteczny. Polacy mogą korzystać z tego rozwiązania od 15 grudnia 2014 roku. Działa ono z powodzeniem od wielu lat w państwach Europy Zachodniej. - Pozwala właścicielom mieszkań na uzyskiwanie dodatkowego dochodu. Odwrócony kredyt hipoteczny skierowany jest przede wszystkim do osób starszych. Jest to sprzedaż nieruchomości bankowi, a nie prywatnej firmie - mówi Anna Grabowska.
Bank wypłaca właścicielowi mieszkania lub domu kwotę, będącą wartością rynkową danej nieruchomości. Może przekazać pieniądze jednorazowo lub w ratach. - Należy się zastanowić jaka umowa będzie korzystniejsza. Właściciel domu lub mieszkania może dowolnie tymi pieniędzmi dysponować. Bank nic do tego nie ma. To daje szansę na poprawę statusu materialnego do końca życia - zaznacza ekspertka.
Właściciel ma także prawo do mieszkania w formalnie sprzedanej nieruchomości do końca swojego życia. Dopiero po śmierci seniora bank przejmuje lokal wraz z pełnią praw właścicielskich.
Odwróconą hipotekę mogą oferować swoim klientom wyłącznie banki. I choć spotykamy się na rynku z ofertami innych podmiotów, które proponują podobne produkty, to jedynie po zawarciu umowy z bankiem jest się chronionym przez ustawę.
REKLAMA
Z odwróconego kredytu hipotecznego najczęściej korzystają osoby samotne, które nie mogą liczyć na finansowe wsparcie rodziny.
***
Audycja: Portfel seniora
Prowadzi: Anna Grabowska
Data emisji: 11.08.2024
Godzina emisji: 9.06
PR24/bartos
REKLAMA
REKLAMA