Podatek po zapłacie. Rząd przyjął założenia kasowego PIT

Od 1 stycznia 2025 roku część przedsiębiorców będzie mogła wreszcie rozliczać się z podatków kasowo, czyli po wpływie zapłaty. Konieczność płacenia podatków od wystawionych, a nie zapłaconych faktur, bywała ciężarem dla małych firm.

2024-08-16, 17:38

Podatek po zapłacie. Rząd przyjął założenia kasowego PIT
Czternasta emerytura w 2024 r. ma zostać wypłacona we wrześniu. Foto: shutterstock/im_coco

Rząd przyjął projekt zmian w przepisach o PIT od jednoosobowych działalności gospodarczych, dzięki którym będzie możliwy wybór tzw. kasowego PIT czyli kasowego rozliczania przychodów i kosztów ich uzyskania. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli płacić podatek od rzeczywiście otrzymanych pieniędzy, a nie od wystawionych faktur. 

Kasowy PIT tylko dla mikroprzedsiębiorstw

Rozliczanie podatków na podstawie wpływów nie będzie jednak dostępne dla wszystkich firm. Skorzystać z tej opcji będą mogli wykonujący działalność mikroprzedsiębiorcy, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze o przychodach z działalności w poprzednim roku podatkowym do równowartości 250 tysięcy euro (ok. 1 066 000 zł) oraz rozpoczynający działalność gospodarczą. Przychód będzie powstawał w przypadku jakiegokolwiek wpływu za daną fakturę - a więc także w przypadku częściowej zapłaty lub zapłaty zaliczki. Kasowy PIT będzie można stosować tylko do transakcji między przedsiębiorstwami. Nie będzie więc dotyczył rozliczeń z klientami indywidualnymi. Ministerstwo Finansów wprowadzi też ograniczenie czasowe - po 2 latach od wystawienia faktury trzeba będzie rozpoznać przychód.  

Obecnie obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury, co oznacza konieczność zapłaty podatku dochodowego także w sytuacji, w której kontrahent nie uregulował należności. Dla małych podmiotów potrafi to być sporym obciążeniem i prowadzić do sytuacji powstawania zaległości wobec urzędu skarbowego. 

- Tak skonstruowana zasada ustalania przychodów z działalności gospodarczej jest szczególnie uciążliwa dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w niewielkich rozmiarach. Zasada ta negatywnie wpływa na ich płynność finansową, przez co zmniejsza możliwość konkurowania z większymi firmami - stwierdza Ministerstwo Finansów w komunikacie prasowym o proponowanych zmianach. 

REKLAMA

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Muszą tylko zostać uchwalone przez Sejm, zatwierdzone przez Senat i podpisane przez prezydenta. 

Przepisy o kasowym PIT mają szansę objąć większość jednoosobowych działalności w Polsce. Znakomita większość drobnych przedsiębiorców ma przychody nieprzekraczające miliona złotych rocznie. 

Czytaj także: 


MF/PAP/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej