Rosjanie szukają pomocy w rozwoju AI. "Zagrożenie dla Zachodu"
Rosyjski Sbierbank planuje nawiązanie współpracy z chińskimi spółkami w dziedzinie badań i rozwoju sztucznej inteligencji. Impuls dał sukces DeepSeek.
![Andrzej Mandel](/_next/image?url=%2Fassets%2Fzaslepka_208x208.png&w=3840&q=75)
Andrzej Mandel
2025-02-06, 15:20
Rosja. Szukają chińskich partnerów w rozwoju AI
Chiny i Rosja od dawna współpracują strategicznie w ramach partnerstwa "bez ograniczeń". Obejmuje ono współpracę w wielu dziedzinach, także w badaniach nad rozwojem sztucznej inteligencji. Rozmowy między mocarstwami obejmują także badania nad zastosowaniami militarnymi AI. Pojawienie się relatywnie taniego czatbota DeepSeek wstrząsnęło amerykańską giełdą i potentatami technologicznymi. Oraz pobudziło Rosjan do szukania wzmocnienia własnego potencjału.
Według agencji Reutera "Sbierbank pod kierownictwem dyrektora generalnego Giermana Griefa chce się przekształcić z byłego państwowego banku oszczędnościowego w stylu sowieckim (...) w jednego z przodujących rosyjskich graczy w dziedzinie sztucznej inteligencji".
W 2023 r. bank wydał swój własny model AI o nazwie GigaChat. Teraz planuje dalszy rozwój we współpracy z chińskimi graczami. - Sbierbank ma wielu naukowców. Za ich pośrednictwem planujemy prowadzić wspólne projekty badawcze z naukowcami z Chin - powiedział agencji Reutera wicedyrektor Aleksander Wiedjachin.
REKLAMA
- DeepSeek udowodnił, że nawet przy ograniczonych możliwościach realne jest osiągnięcie jakości równej amerykańskim modelom. Rodzi to pytania o konieczność ekstremalnych inwestycji - dodał menadżer Sbierbanku.
Rosja zajmuje obecnie 31. miejsce na 83 kraje pod względem wdrażania sztucznej inteligencji, innowacji i inwestycji, zgodnie z globalnym indeksem rozwoju sztucznej inteligencji brytyjskiego portalu Tortoise Media - zauważyła agencja Reutera.
"Największe zagrożenie dla Zachodu"
Tym samym Rosja ustępuje w tej dziedzinie nie tylko Stanom Zjednoczonym i Chinom, ale także Indiom i Brazylii. Reuters zaznacza jednak, że o postępach w badaniach nad AI w Rosji niewiele wiadomo ze względu na utajnienie prowadzonych przez rosyjskich naukowców projektów badawczych.
Potencjalny sojusz w dziedzinie sztucznej inteligencji między Rosją a Chinami może jeszcze bardziej wstrząsnąć sektorem AI na całym świecie w obliczu wyścigu między Chinami a Stanami Zjednoczonymi o dominację w tej sferze. Sojusz taki, jak twierdzi Reuters, przedstawiany jest przez Waszyngton jako "największe zagrożenie dla Zachodu".
REKLAMA
Czytaj także:
- Chińska sztuczna inteligencja cenzurowana. Nie odpowiada na niewygodne dla Pekinu pytania
- Kolejna chińska AI. Testujemy Qwen 2.5 od Alibaby
- "Chcę po prostu mieć pokój na świecie". Sztuczna inteligencja nie miałaby oporów przed użyciem ataku nuklearnego
Źródła: PAP/Reuters/AM
REKLAMA