Roland Garros 2019: Iga Świątek podbija Paryż. Polka bezlitosna dla pierwszej rakiety Chin

2019-05-30, 13:21

Iga Świątek po wygranej w drugiej rundzie French Open. Foto: PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

Znakomicie dla polskich tenisistów rozpoczął się czwartek na kortach w Paryżu. Do trzeciej rundy turnieju awansowała Iga Świątek, która w dwóch setach wygrała z rozstawioną z numerem 16 Chinką Wang Qiang 6:3, 6:0.

Świątek, która w piątek obchodzić będzie 18 urodziny, przekonuje, że w tym spotkaniu ważna była koncentracja (IAR)
+

Iga Świątek wyszła na kort bez kompleksów i obaw, które mogą towarzyszyć debiutantkom. Zwyciężczyni juniorskiego Wimbledonu już w drugim gemie przełamała podanie znacznie wyżej notowanej rywalki. Chinka jednak nie odpuszczała i szybko odrobiła straty, wyrównując stan gry na 2:2. Duża w tym wina Świątek i jej niewymuszonych błędów, które jednak z biegiem czasu stawały się coraz rzadsze.

W kolejnych piłkach ofensywny tenis Polki zapewniał jej wygranie kluczowych piłek, co w połączeniu ze zniwelowaniem błędów dało jej prowadzenie 5:2. W następnych dwóch gemach obie tenisistki obroniły swój serwis i set zakończył się wygraną Świątek 6:3.

W drugim secie Polka nie zostawiła złudzeń rywalce z Chin. Wygrała wszystkie gemy, trzykrotnie przełamując Wang, która nie miała argumentów na świetnie dysponowaną warszawiankę.

Pewność siebie, skuteczność pierwszego podania i forehandu oraz wyeliminowanie niewymuszonych błędów zapewniły młodej nadziei polskiego tenisa pewną wygraną.

- Zazwyczaj skupiam się wyłącznie na sobie, nie umiem jeszcze dokładnie obserwować mowy ciała przeciwniczki, ale dziś zaobserwowałam, że Chinka czuje się bezradna. Dlatego nie odpuszczałam, grałam do końca swój tenis - podkreśliła przed kamerami Eurosportu.

- Jestem bardzo podekscytowana - przyznała na gorąco i zapowiedziała, że świętowanie zwycięstwa i przypadających w piątek 18. urodzin będzie co najwyżej "delikatne". - Przecież w sobotę następny mecz - dodała Świątek.

Przed rozpoczęciem zmagań w stolicy Francji tenisistka z Warszawy była 104. w światowym rankingu. Osiągnięcie trzeciej rundy oznacza, że awansuje ponad 20 pozycji, a na jej konto wpłyną 143 tysiące euro.

Najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie dziewięć lat starszej od niej Wang pozostanie trzecia runda, do której dotarła w ubiegłorocznych French Open i w US Open oraz pięć miesięcy temu w Australian Open. W tym roku osiągnęła ćwierćfinał w Miami oraz w Pradze.

W sesji popołudniowej poznamy rywalkę Polki, którą zostanie wygrana meczu Daria Kasatkina - Monica Puig. Swój mecz rozegra też Magda Linette, która wyjdzie na kort z obrończynią tytułu, Simoną Halep.

Sofia Kenin (USA) - Bianca Andreescu (Kanada, 22) walkower dla Kenin
Katerina Siniakova (Czechy) - Maria Sakkari (Grecja, 29) 7:6 (7-5), 6:7 (8-10), 6:3
Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) - Samantha Stosur (Australia) 3:6, 6:1, 6:4
Aliona Bolsova (Hiszpania) - Sorana Cirstea (Rumunia) 7:6 (7-5), 7:6 (7-3)
Irina-Camelia Begu (Rumunia) - Karolina Muchova (Czechy) 1:6, 6:3, 6:4
Serena Williams (USA, 10) - Kurumi Nara (Japonia) 6:3, 6:2