Liga Narodów siatkarzy: Włosi przegrali z Francją, Polska w Final Six

2019-06-30, 07:20

Biało-czerwoni cieszą się z wygranej nad Niemcami w meczu Ligi Narodów. Foto: print screen/volleyball.world

Polscy siatkarze pokonali Niemców 3:1 (25:19, 21:25, 25:14, 25:23) w rozegranym w Lipsku spotkaniu Ligi Narodów. To dziesiąte zwycięstwo biało-czerwonych w tych rozgrywkach, które dało im awans do Final Six. Zadecydowało o tym zwycięstwo Francuzów nad Włochami 3:1 w Brasilii. W Chicago wystąpią: Iran, Brazylia, Rosja, Polska, Francja oraz gospodarz - USA.

Były reprezentant Polski Łukasz Żygadło liczy, że dobra postawa w Lidze Narodów będzie świetnym prognostykiem przed walką o kwalifikacje olimpijskie (IAR)
+
  • Turniej finałowy Ligi Narodów odbędzie się w dniach 10-14 lipca w Chicago
  • Polacy są już pewni gry w Final Six

Dorobek podopiecznych Vitala Heynena uzupełniają cztery porażki. Po zwycięstwie nad gospodarzami imprezy awansowali na czwarte miejsce, wyprzedzając Francuzów, którzy mają o jedną wygraną mniej, a o punkt więcej. Pierwszym kryterium przy ustalaniu kolejności w tabeli jest bowiem liczba zwycięstw.

Heynen w wyjściowym składzie postawił na wielu młodych zawodników - Marcina Janusza, Piotra Łukasika, Tomasza Fornala, Norberta Hubera oraz Bartosza Filipiaka, który dzień wcześniej zaliczył debiut w seniorskiej reprezentacji. Swoim doświadczeniem grupę tę wsparli Karol Kłos oraz Damian Wojtaszek. Po stronie miejscowych od początku grał m.in. znany z Jastrzębskiego Węgla Christian Fromm, a w dalszej części spotkania dołączyli do niego na boisku inny zawodnik tego klubu Lukas Kampa oraz broniący barw Trefla Gdańsk Ruben Schott.

"Trójkolorowi" w sobotę późnym wieczorem czasu polskiego zmierzyli się w Brasilii z Włochami. Francuzi wygrali mecz 3:1 (27:25, 25:19, 21:25, 25:20), co zapewniło Polakom kwalifikację do Final Six.

Na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek Polacy mają bilans 10 wygranych i czterech porażek, co oznacza, że nie mogą zająć miejsca niższego niż piąte. W tej sytuacji bez znaczenia będzie wynik ich ostatniego, niedzielnego meczu w Lipsku z Portugalią.

Znani są już wszyscy uczestnicy turnieju finałowego. W Chicago wystąpią: Iran, Brazylia, Rosja, Polska, Francja oraz gospodarz - USA.

Polacy rywalizację w fazie interkontynentalnej zakończą niedzielnym meczem z Portugalczykami.

W Y N I K I:

Lipsk, Niemcy

piątek, 28 czerwca
Polska - Japonia 3:1 (22:25, 25:19, 27:25, 25:20)
Niemcy - Portugalia 3:1 (28:26, 20:25, 25:10, 25:23)
sobota, 29 czerwca
Niemcy - Polska 1:3 (19:25, 25:21, 14:25, 23:25)
Portugalia - Japonia 1:3 (20:25, 22:25, 25:22, 20:25)
niedziela, 30 czerwca
Niemcy - Japonia (14.00)
Polska - Portugalia (17.00)

Brisbane, Australia

Argentyna - Chiny 3:1 (25:17, 20:25, 25:21, 25:19)
Rosja - Australia 3:0 (25:20, 25:15, 25:18)
Argentyna - Rosja 2:3 (19:25, 25:22, 18:25, 25:21, 11:15)
Australia - Chiny 3:1 (24:26, 25:15, 25:22, 25:18)
Chiny - Rosja 0:3 (23:25, 23:25, 26:28)
Australia - Argentyna 0:3 (23:25, 18:25, 24:26)

Płowdiw, Bułgaria

Iran - Serbia 3:1 (25:23, 26:28, 25:22, 25:19)
Bułgaria - USA 3:1 (21:25, 25:19, 25:23, 25:23)
USA - Serbia 3:1 (14:25, 25:20, 29:27, 26:24)
Bułgaria - Iran 0:3 (23:25, 23:25, 21:25)
Iran - USA (16.00)
Serbia - Bułgaria (19.40)

Brasilia, Brazylia

Kanada - Włochy 3:1 (15:25, 25:20, 25:22, 25:18)
Brazylia - Francja 3:1 (23:25, 25:18, 25:23, 25:23)
Francja - Włochy 3:1 (27:25, 25:19, 21:25, 25:20)
Brazylia - Kanada 3:0 (25:20, 25:19, 25:19)
Kanada - Francja (21.00)
Brazylia - Włochy (0.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek)

Tabela Ligi Narodów siatkarzy
O kolejności w tabeli jako pierwsze kryterium decyduje liczba zwycięstw

***

NIEMCY - POLSKA 1:3 (19:25, 25:21, 14:25, 23:25)

Zapis relacji na żywo:

Czwarty set:

23:25 - Janusz do Kłosa, mamy zwycięstwo! Przepiękna akcja Polaków podsumowuje bardzo dobry mecz. Czekamy na rozstrzygnięcia pozostałych dzisiejszych meczów, ale jesteśmy bardzo blisko Final Six.

23:24 - Śliwka po raz kolejny! Cudowny atak lewą ręką, mamy piłkę meczową.

22:23 - Brawa dla Śliwki, nerwy ze stali dają nam prowadzenie. Bardzo dużo emocji w końcówce, przerwa techniczna dla Niemców.

22:21 - Niemcy nie porzucili nadziei, cały czas walczą tu o zwycięstwo. I w tym momencie to oni są bliżsi sukcesu.

19:20 - Było blisko tego, byśmy mieli spokojne prowadzenie, ale chwila zawahania sprawiła, że zrobiło się niebezpiecznie.

16:18 - W ważnym momencie zagraliśmy blokiem, brawa dla Kaczmarka.

14:16 - Mamy dwa punkty przewagi, wyglądamy na stronę pewniejszą siebie.

13:14 - Znakomita asekuracja Łukasika, po chwili zdobywamy cenny punkt.

11:11 - Potężny atak Reichlera trafia w twarz polskiego zawodnika, ale siatkarz gospodarzy natychmiast przeprasza.

8:7 - Wygląda na to, że czeka nas bardzo wyrównany set - Niemcy wiedzą, że tutaj nie mogą sobie pozwolić na chwilę dekoncentracji.

4:4 - Dobry atak Hubera, nasz zawodnik uderzył z krótkiej.

1:0 - Niemcy zaczynają od punktu, a początek seta pechowy dla Fornala, który odnosi kontuzję.

Trzeci set:

14:25 - Rozbijamy Niemców w trzecim secie, jest bardzo dobrze.

13:24 - Fornal atakuje plasem, mamy piłkę setową.

12:22 - Bardzo dobry okres gry naszych zawodników, seria trzech punktów z rzędu, mamy zwycięstwo na wyciągnięcie ręki.

12:19 - Robimy kolejny krok w kierunku wygranej w trzecim secie.

Świetny doping w Lipsku.

10:16 - Utrzymujemy naszą przewagę, przeciwnicy wykorzystują przerwę techniczną.

8:12 - Udaje nam się odskoczyć Niemcom, tym razem rywale popełnili prosty błąd.

6:8 - Początek tego starcia jest bardzo wyrównany, ale teraz to my wychodzimy na prowadzenie.

3:3 - Najpierw my gramy świetnym blokiem, chwilę później Niemcy odpowiadają tym samym.

0:1 - Pierwszy punkt w tym secie dla biało-czerwonych.

Drugi set:

25:21 - Niestety, psujemy zagrywkę i mamy remis w całym meczu.

24:21 - Bronimy pierwszą piłkę setową.

23:19 - Bardzo długa wymiana, jednak to gospodarze meczu cieszą się po jej zakończeniu.

22:18 - Niestety, nasz blok wychodzi na aut, Niemcy blisko wygrania drugiego seta.

20:17 - Dobry blok naszej ekipy, zmniejszamy dystans.

20:15 - Cały czas musimy odrabiać straty, gramy punkt za punkt, ale to nic nam nie daje. Teraz Niemcy z asem serwisowym.

16:13 - Bierzemy czas, słabszy moment naszej reprezentacji.

15:13 - Tym razem myli się Łukasik przy ataku z drugiej linii.

14:13 - Duże szczęście Niemców, intuicyjna obrona przynosi im punkt.

10:12 - Wracamy do naszej gry, Niemcy nieco spuścili z tonu.

8:8 - Najpierw pięknie bronimy, a po chwili Filipiak popisuje się blokiem, dając nam remis.

8:7 - Bardzo dobry atak Filipiaka z trudnej pozycji. Dzisiaj notuje naprawdę dobry mecz.

7:4 - Niemcy na prowadzeniu, niestety popełniamy prosty błąd w przyjęciu. Gospodarze wyszli na drugiego seta wyraźnie bardziej zmotywowani.

3:2 - Widać wyraźnie, że nie czeka nas tutaj spacerek po parku...

Pierwszy set:

19:25 - Pierwszy set dla nas. Zasłużona wygrana, czekamy z niecierpliwością na to, co pokażemy w drugiej odsłonie tego meczu.

18:24 - Brawa za dobry blok dla Łukasika, mamy piłkę setową.

17:22 - Kolejny dobry atak, będzie czas dla Niemców.

15:20 - Fornal najpierw zmarnował szansę na dobrą kontrę, po chwili został zablokowany. Niemcy jeszcze się nie poddają.

13:19 - Brehme w siatkę, odskakujemy rywalom.

13:18 - Niemcy psują zagrywkę, jesteśmy punkt bliżej do zwycięstwa w pierwszym secie.

11:15 - Świetny blok Bartosza Filipiaka!

11:14 - Było blisko pięciu punktów przewagi, ale ostatecznie to rywale wygrywają ważną wymianę.

7:12 - Bardzo ładne zachowanie Hubera pod siatką, kiwka daje nam punkt.

4:8 - Mamy przewagę, trener naszych rywali prosi o czas.

2:5 - Świetne rozegranie, Janusz zdecydował się na krótką, skutecznie atakujemy.

0:2 - Dobrze zaczynamy spotkanie, pierwszy kontratak dał nam drugi punkt w tym meczu.

17:25 - Za pięć minut rozpoczynamy mecz z Niemcami.