Centralne Ośrodki Sportu czekają na reprezentantów Polski. Sportowcy przyjadą do Spały i Wałcza

W piątek w Centralnym Ośrodku w Spale pojawią się pierwsi sportowcy, którzy wznowią treningi po niemal dwumiesięcznej przerwie. Kilka dni później kolejni reprezentanci Polski przyjadą do ośrodka COS w Wałczu.

2020-05-06, 12:27

Centralne Ośrodki Sportu czekają na reprezentantów Polski. Sportowcy przyjadą do Spały i Wałcza
COS w Spale. Foto: Paweł Skraba

Posłuchaj

dr Hubert Krysztofiak, dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej zapewnia, że sytuacja w ośrodkach będzie monitorowana na bieżąco
+
Dodaj do playlisty
  • Władze COS zapewniają, że ośrodki są przygotowane do przyjęcia sportowców 
  • W Spale ma pojawić się około 70 osób. Nieco większa grupa przyjedzie do Wałcza 
  • Sportowców i członków sztabów szkoleniowych czekają obowiązkowe testy na obecność koronawirusa oraz reżim sanitarny po rozpoczęciu treningów 

Powiązany Artykuł

Pogoń Szczecin 1200 f.jpg
PKO Ekstraklasa: PZPN dał zgodę na treningi grupowe. Dziesięć klubów wraca do gry 

We wtorek i środę szefowie COS oraz przedstawiciele Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej wizytowali oba ośrodki. – Jesteśmy przygotowani, ale wszystko będzie zależało od dyscypliny sportowców, dyrekcji i pracowników – mówi dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu Mateusz Grzybowski.

Najpierw test 

W Spale pojawi się około siedemdziesiąt osób – sportowców, trenerów i fizjoterapeutów. Pierwsza grupa przyjedzie w piątek, a druga w poniedziałek. W kolejnym tygodniu nieco większa reprezentacja polskich sportowców pojawi się też w ośrodku w Wałczu.

REKLAMA

Zawodnicy natychmiast po przyjeździe zostaną poddani testom na obecność koronawirusa, a następnie odizolowani będą oczekiwać w pokojach na ich wyniki. Treningi będą mogli rozpocząć dopiero wtedy, gdy okaże się, że są zdrowi.

– Zawodnicy, którzy planują wejścia do ośrodków COS są obecnie w okresie izolacji, a my bardzo restrykcyjnie kontrolujemy ich codzienne kontakty. Będziemy też monitorować te sytuacje na bieżąco, planujemy wykonywać testy. W samym ośrodku też będzie to, szczególnie na początku, trudny czas. Zawodnicy będą musieli utrzymywać wszystkie zasady codziennego dystansowania się – mówi dr Hubert Krysztofiak, dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej.

Rygorystyczne zasady 

REKLAMA

Zawodnicy mieszkać będą w jednoosobowych pokojach. Zostaną podzieleni na pięcioosobowe grupy. Ich plan nie będzie przewidywał możliwości spotkania z członkami innej grupy.

Powiązany Artykuł

Tour de Pologne 1200F.jpg
Tour de Pologne 2020: wszystko już jasne. Znamy nową datę wyścigu

Jedynym newralgicznym miejscem będzie stołówka, choć też każda grupa będzie pojawiała się na niej w innym czasie w odstępach kilkunastominutowych. – To będzie jedyne miejsce, gdzie będzie kontakt sportowców, trenerów i pracowników COS – dodaje Krysztofiak.

Spotkają się na stołówce 

REKLAMA

We wtorek w Spale pracowników stołówki instruowała Urszula Somow, dietetyk blisko współpracująca z wieloma polskimi sportowcami.

– Będzie tutaj duże natężenie ruchu, więc staramy się te grupy rozdzielać. Ważny będzie też czynnik ludzki, bo przy jedzeniu do tej pory zawodnicy rozmawiali, żartowali, po prostu miło spędzali czas po ciężkich treningach. Teraz musimy starać się, by tego kontaktu nie było. Na obiektach COS, korytarzach, pokojach nie będą się spotykać, więc stołówka rodzi pewne ryzyko – mówi Somow.

Najpierw Spała i Wałcz 

REKLAMA

Ośrodki COS zostały zamknięte 14 marca. Pilotażowo otwarte będą teraz ośrodki w Spale i Wałczu. W następnej kolejności otwierane mają być ośrodki w Cetniewie, Zakopanem i Szczyrku.

– Nigdy wcześniej nikt nie zamykał tych ośrodków, byłem pierwszy, który musiał to zrobić dla bezpieczeństwa wszystkich, i sportowców, i pracowników. Teraz wszystko dokładnie planujemy, by w odpowiedni sposób zachować bezpieczeństwo po ich otwarciu. Na pewno widok tych pustych ośrodków nie jest optymistyczny, ale miejmy nadzieję, że wszystkie te działania, które podjęła pani minister zmierzają do tego, żeby te ośrodki otworzyć i żeby znów zaczęły one tętnić życiem – dodaje Grzybowski.

Powiązany Artykuł

siatkówka 1200 f.jpg
Naukowcy wskazali sport, w którym najłatwiej o zakażenie koronawirusem. "Czy ci ludzie widzieli kiedyś mecz?"

– Wydaje się, że jesteśmy na wypłaszczonej krzywej i jesteśmy w momencie, w którym należy rozpocząć aktywność sportową. Oczywiście, nie ma idealnego modelu, bo zawsze musimy liczyć się z czymś, co może nas zaskoczyć. Ale wykonaliśmy wszystko według planu – wyjaśnił dr Krysztofiak.

Pracownicy czekają 

REKLAMA

Pracownicy i szefowie ośrodków w Spale i Wałczu nie mogą już się doczekać sportowców.

– Jesteśmy bardzo stęsknieni za nimi, ale czujemy też ogromną odpowiedzialność. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, a wszyscy wyjadą zdrowi ze zgrupowania. I jednocześnie otworzą nie furtkę, ale bramę dla wszystkich innych sportowców – mówi dyrektor ośrodka COS w Spale Waldemar Wendrowski.

pm, inf. prasowa 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej