Ekstraklasa: pewne zwycięstwo Śląska. Festiwal błędów "Białej Gwiazdy"

2020-08-29, 19:31

Piłkarze Wisły Kraków Jakub Błaszczykowski i Gieorgij Żukow oraz Mateusz Praszelik ze Śląska Wrocław podczas meczu Ekstraklasy. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Wisła Kraków przegrała 1:3 ze Śląskiem Wrocław w drugim sobotnim spotkaniu Ekstraklasy. O porażce przesądziły indywidualne błędy defensywy "Białej Gwiazdy".

Gospodarze przystępowali do meczu jako faworyt, jednak jako pierwsi w tym starciu uderzyli zawodnicy Śląska Wrocław. Sadlok i Janicki popełnili proste błędy, które próbował naprawić Dawid Szot - 19-letni obrońca sfaulował jednak przy próbie odbioru, a Szymon Marciniak wskazał na wapno.

Do piłki podszedł Robert Pich i pewnie wykorzystał jedenastkę. Później dobrą szansę miał Praszelik, jednak jego uderzenie przeszło obok słupka. Śląsk potwierdzał, że dobrze wszedł w mecz, Wisła zaś miała problemy z tym, by odnaleźć właściwy rytm gry.

Sygnałem do tego, że coś może zmienić się w postawie "Białej Gwiazdy", była dobra akcja, która zakończyła się strzałem Yeboaha. Uderzenie skrzydłowego zatrzymał jednak świetną interwencją Putnocky.

W 40. minucie było już 1:1. Wiślacy szybko rozegrali rzut rożny, Yeboah spróbował uderzenia, piłka odbiła się od głowy Mariusza Pawelca i zmyliła golkipera Śląska, który od dłuższego czasu grał zbyt pasywnie.

Po wznowieniu gry lepsze wrażenie sprawiała Wisła, ale w 66. minucie świetną okazję miał Jakub Łabojko. Zawodnik dobrze wyszedł na pozycję, jednak nie udało mu się znaleźć długiego rogu bramki Wisły.

"Biała Gwiazda" odpowiedziała potężnym uderzeniem Sadloka, który obronił Putnocky. Na boisku zaczęło się dziać więcej i widać było, że jednym i drugim zależy tu na komplecie punktów.

W 75. minucie pięknym podaniem popisał się Praszelik, a Robert Pich bez problemów minął golkipera Wisły i posłał piłkę do pustej bramki. Kibice "Białej Gwiazdy" z pewnością będą mieć pretensje do Fatosa Beciraja, który wcześniej mógł wyprowadzić zespół na prowadzenie, ale zmarnował stuprocentową sytuację.

Śląsk przesądził o losach tej rywalizacji w 88. minucie, kiedy to po błędzie Klemenza rzut karny wykorzystał Waldemar Sobota - to jego pierwsze trafienie po powrocie do Ekstraklasy. Goście zagrali niezły mecz, jednak trzeba przyznać, że podstawą do sukcesu było wykorzystanie sprezentowanych im błędów, których nie ustrzegła się defensywa Wisły.

Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 1:3 (1:1).

Bramki: 0:1 Robert Pich (17-karny), 1:1 Mariusz Pawelec (40-samobójcza), 1:2 Robert Pich (75), 1:3 Waldemar Sobota (85-karny).

Żółta kartka - Wisła Kraków: Dawid Szot. Śląsk Wrocław: Israel Puerto, Piotr Celeban.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów: 5 044.

Wisła Kraków: Mateusz Lis – Dawid Szot (85. Łukasz Burliga), Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Maciej Sadlok – Yaw Yeboah (74. Jean Carlos Silva), Vullnet Basha, Georgij Żukow (85. Aleksander Buksa), Jakub Błaszczykowski, Stefan Savic (64. Michał Mak) - Fatos Beciraj.

Śląsk Wrocław: Matus Putnocky – Piotr Celeban, Israel Puerto, Wojciech Golla, Mariusz Pawelec – Lubambo Musonda (58. Piotr Samiec-Talar), Waldemar Sobota, Jakub Łabojko, Mateusz Praszelik (84. Maciej Pałaszewski), Robert Pich (90+1. Przemysław Bargiel) – Fabian Piasecki (57. Mathieu Scalet).

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin (12.30)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia (15.00)
Lech Poznań - Wisła Płock (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Cracovia Kraków 1 1 0 0 2-1 -2 +1
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze