Zapaśnik Navid Afkari stracony i pochowany w tajemnicy. MKOl może zadać cios irańskiej potędze

Związki sportowe, politycy i dziennikarze są poruszeni egzekucją irańskiego zapaśnika Navida Afkariego, który został skazany na karę śmierci za zabójstwo ochroniarza podczas antyrządowych protestów w 2018 roku. Czy MKOl zdecyduje się na podjęcie stanowczych kroków?

2020-09-14, 13:25

Zapaśnik Navid Afkari stracony i pochowany w tajemnicy. MKOl może zadać cios irańskiej potędze
Navid Afkari. Foto: TT/screen/TMZ

Nie milkną echa egzekucji wykonanej na irańskim zapaśniku Navidzie Afkarim. Wyrok zbulwersował wielu działaczy i dziennikarzy ze świata sportu, którzy domagają się, aby Iran został wykluczony z igrzysk olimpijskich. 

Afkari, razem ze swoimi dwoma braćmi, w 2018 roku brał aktywny udział w antyrządowych demonstracjach. Wszyscy zostali zatrzymani, bracia sportowca otrzymali kary pozbawienia wolności, on sam został natomiast oskarżony o zamordowanie robotnika Hasana Torkamana, który podczas zajść pełnił funkcję ochroniarza w firmie wodociągowej.

W poniedziałek w sprawie głos zabrali przedstawiciele Uni Europejskiej.  "Unia Europejska jest przeciwna karze śmierci we wszystkich okolicznościach i bez wyjątku. To okrutna i nieludzka kara, która nie działa odstraszająco i stanowi niedopuszczalne zaprzeczenie godności i integralności człowieka" - oświadczył w poniedziałek rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Peter Stano.

Powiązany Artykuł

Rzym 1960 1200 pap.jpg
60 lat od legendarnej walki Pietrzykowski vs Cassius Clay czyli Muhammad Ali

Jak zaznaczył, prawa człowieka pozostają głównym obszarem unijnego zaangażowania w Iranie. Zapowiedział, że "27" będzie nadal angażować się w tych kwestiach, m.in. za pośrednictwem przedstawicielstwa UE w Teheranie.

Sportowe związki z całego świata domagają się stanowczej reakcji MKOl. "Międzynarodowy Komitet Olimpijski musi wyrzucić Iran z igrzysk olimpijskich, jeśli zapaśnik Navid Afkari zostanie stracony. Nic innego nie będzie wystarczająco dobre – napisał dziennikarz "The Telegraph" Daniel Schofield.

REKLAMA

Przedstawiciele MKOl mają być w stałym kontakcie z Irańską Federacją Zapaśniczą i tamtejszym związkiem olimpijskim. Iran to potęga w tej dyscyplinie sportu -  zawodnicy w tego kraju łącznie zdobyli 43 medale igrzysk olimpijskich, z czego aż dziewięć złotych.

Choć 27-letni Afkari przyznał się do zarzucanego mu czynu, jego matka twierdziła, że zostało to wymuszone torturami.

W sieci pojawiło się poruszające nagranie, matka Afkariego opowiada o torturowaniu jej syna w więzieniu i wymuszaniu w ten sposób przyznania się do winy. Matka zapaśnika domagała się uczciwego procesu - także w przypadku dwóch braci sportowca, ukaranych wieloletnim więzieniem.

Amnesty International potępiła w sobotę tajną egzekucję sportowca, określając ją mianem "parodii sprawiedliwości" po "ewidentnie niesprawiedliwym" procesie. Oburzenie egzekucją wyraził też szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo.

Wcześniej w walkę mającą na celu anulowanie kary śmierci włączył się Dana White, szef organizacji UFC. Zaapelował o pomoc do prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. Ten na Twitterze wystąpił do władz Iranu o ułaskawienie.

Powiązany Artykuł

Afkari protesty 1200.jpg
Irański zapaśnik Navid Afkari stracony. Wstrząsające szczegóły sprawy

"Słyszę, że Iran chce stracić popularną gwiazdę sportów walki, 27-letniego Navida Afkariego, którego jedynym przewinieniem były antyrządowe protesty. Protestowano przeciwko pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i inflacji jest prawem człowieka. Byłbym wdzięczny przywódcom Iranu, gdyby oszczędzili jego życie" - napisał na Twitterze Trump.

REKLAMA


O wstrzymanie wykonania wyroku do władz Iranu zwracały się także organizacje międzynarodowe walczące o prawa człowieka, ale bezskutecznie.

Pogrzeb w tajemnicy

Afkari został pochowany pod osłoną nocy z niedzieli na poniedziałek. W mediach społecznościowych pojawiła się informacja, że zapaśnik został pochowany w wiosce w południowo-irańskiej prowincji Fars. "Rodzinie nie pozwolono uczestniczyć w pogrzebie" - napisał na TT Mehdi Mahmoudian działacz na rzecz praw człowieka i przyjaciel rodziny sportowca.

Czytaj także:

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej