Ile futbol stracił na pandemii koronawirusa? Mowa o miliardach dolarów
Do końca 2020 roku futbol na całym świecie straci 14 miliardów dolarów, czyli około jednej trzeciej swojej wartości - wynika z wyliczeń Ollego Rehna, który stoi na czele komitetu FIFA powołanego do walki ze skutkami pandemii koronawirusa.
2020-09-16, 15:33
- FIFA przeznaczyła już półtora miliarda dolarów na pomoc w walce ze skutkami pandemii
- Kluczowe - nie tylko dla futbolu - jest szybkie opracowanie skutecznej szczepionki na COVID-19
Jak podkreślił Rehn, FIFA wraz z ekspertami finansowymi i ekonomistami oszacowała globalną wartość rynku piłkarskiego na ok. 40-45 mld dolarów.
Tłumaczył, że 14-miliardowa strata zakłada, że piłka nożna powoli wraca do życia po praktycznie trzech miesiącach całkowitego zamrożenia normalności, ale do chwili całkowitego ustąpienia pandemii, to "całkiem inna gra niż wcześniej".
- Piłka nożna bardzo mocno ucierpiała w wyniku pandemii koronawirusa. Rozmaite kłopoty pojawiły się na różnych poziomach, a wiele klubów boryka się z poważnymi trudnościami - wskazał Rehn, były komisarz Unii Europejskiej, a obecnie prezes Banku Finlandii, który dodał, że mocno niepokoi go sytuacja np. akademii kształcących najmłodszych adeptów futbolu i klubów amatorskich.
REKLAMA
Rehn ocenił, że mocno ucierpiała piłka nożna w Ameryce Południowej, ale tylko nieco mniej w Afryce i Azji.
- Pojawiło się niebezpieczeństwo, że dobra praca, nakłady, wszelkie wysiłki, jakie poniesiono w celu rozwoju futbolu w Azji i Afryce, mogą zostać zrujnowane. Musimy zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić - dodał.
- Kamil Jóźwiak odchodzi z Lecha Poznań. Zagra z Krystianem Bielikiem w Derby County
- Bundesliga: Robert Lewandowski piłkarzem sezonu w Bayernie Monachium
- Jach zadebiutował w Crystal Palace, Helik w Barnsley. Udany występ Polaków w Anglii
- Serie A: czeski film we Włoszech, co zdecyduje Arkadiusz Milik? Juventus naciska na Polaka
FIFA przeznaczyła już półtora miliarda dolarów na pomoc w walce ze skutkami pandemii, a Rehn nadmienił, że o dotacje z tego tytułu ubiegało się do tej pory 150 z 211 federacji członkowskich.
REKLAMA
Podsumowując, fiński ekspert zaznaczył, że kluczowe - nie tylko dla futbolu - jest szybkie opracowanie skutecznej szczepionki na COVID-19.
- Do tego momentu nie możemy wykluczyć negatywnego rozwoju sytuacji, co mogłoby stanowić kolejny potężny cios dla futbolu - przyznał Rehn.
/mb
REKLAMA