more_horiz
Wiadomości

Maradona i jego najsłynniejsze bramki - "Ręka Boga" i slalom w meczu z Anglią, który był jak wojna o Falklandy-Malwiny

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 09:16
25 listopada 2020 roku świat obiegła tragiczna wiadomość - nie żyje Diego Maradona. Wspominamy dzień, w którym kibice zobaczyli dwie najsłynniejsze bramki w historii futbolu. I to w jednym meczu...
Diego Armando Maradona
Diego Armando MaradonaFoto: Printscreen zTwitter

1986 rok, mundial w Meksyku. Maradona jedzie na mistrzostwa świata jako lider kadry. Był blisko kadry już w 1978 roku, gdy Albicelestes zdobyli złoto na własnej ziemi, cztery lata później nie wytrzymał psychicznie MŚ w Hiszpanii.

PAP Maradona hołd 1200.jpg
Maradona zmarł w swoim łóżku podczas snu. "Mówili do niego, próbowali go obudzić"

Upalny dzień 22 czerwca przechodzi do historii. Maradona już wcześniej dzieli i rządzi, a Argentyna jest już w ćwierćfinale. Tam czeka ją mecz z podtekstami - rywalem Anglia, której Argentyńczycy (i vice versa) nie mogą zapomnieć wojny o Falklandy-Malwiny.

Do Meksyku przyjeżdżają tysiące angielskich fanów, którzy wywieszają transparenty skierowane w stronę Argentyńczyków. Na ulicach przed meczem dochodzi do starć. Na boisku robi się równo gorąco.

Youtube.com

Jest 51. minuta. Piłka leci wysoko. W polu karnym są w zasadzie tylko Maradona i bramkarz Peter Shilton ("znajomy" Polaków ze słynnego meczu na Wembley w 1973 roku). W oślepiającym słońcu obaj wyskakują do piłki. Shilton chce piąstkować, ale Maradona jest tuż obok. Kładzie rękę na głowie i strzela do pustej bramki. W 2008 roku przeprosi za "Rekę Boga".

grafika Maradona serwis 1200x660_zobacz serwis.jpg
Nie żyje Diego Maradona - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY

Nie mijają trzy minuty, Maradona przejmuje piłkę w środku pola. Wszyscy zastanawiają się, do kogo poda. Nie podaje jednak do nikogo - mija pięciu (!) Anglików jak tyczki, a potem kładzie na ziemi Shilltona. Po latach ta bramka zostaje wybrana golem stulecia. Argentyna wygrywa 2:1 (w końcówce trafia Gary Lineker), a później zostaje mistrzem świata.


Posłuchaj
00:48 Boniek o Diego .mp3 Zbigniew Boniek opowiedział Tomaszowi Kowalczykowi o swoim stosunku do Diego Maradony. (IAR)

Posłuchaj
00:23 Żmuda Maradona 1.mp3 91-krotny reprezentant Polski wspomina szczególnie mecz ligowy w sezonie 1984/85 we włoskiej Serie A, gdy jego US Cremonese sensacyjnie zremisowało 1:1 z Napoli Maradony (IAR)

  

Czytaj także: 

Zobacz także

Zobacz także