Długodystansowe MŚ WEC. Zespół Kubicy po raz drugi z rzędu na podium w Bahrajnie

2021-11-07, 07:00

Robert Kubica. Foto: FORUM/Joao Filipe/imago sport

Robert Kubica - jadący w barwach duńskiego zespołu High Class Racing - zajął w kategorii LMP2 ósme miejsce na torze Sakhir w Bahrajnie w ośmiogodzinnym wyścigu długodystansowych mistrzostw świata WEC. W klasie Pro-Am ekipa z Polakiem stanęła na ostatnim stopniu podium.

• Robert Kubica wygrał sezon ELMS z zespołem WRT w kategorii LMP2
  • Prócz wyścigów długodystansowych Polak wciąż pełni rolę kierowcy rezerwowego i rozwojowego w zespole Formuły 1 Alfa Romeo Racing Orlen
  • W Bahrajnie zakończył się sezon WEC

W poprzedni weekend na tym samym torze w wyścigu sześciogodzinnym duński team, w którego barwach obok Polaka jechali Anders Fjordbach i Dennis Andersen, także uplasował się na ósmej pozycji.

W sobotę ponownie zwyciężyła belgijska ekipa WRT, w której barwach krakowianin w tegorocznym sezonie triumfował w wyścigach European Le Mans Series (ELMS). Tym samym WRT zdobył po raz pierwszy tytuł mistrzowski WEC w LMP2.

Jako pierwszy w bolidzie High Class Racing jechał Andersen. Wyścig ruszył o godz. 12, Duńczyk był niemal regularnie wolniejszy od rywali o 1-2 s na okrążeniu. Gdy o godz. 14.34 za kierownicą zmienił go Robert Kubica, wyjechał na tor na 10. pozycji. Polak pojechał doskonale, już po kilku okrążeniach miał najlepszy czas okrążenia i wyprowadził zespół na szóstą lokatę.

Później, jednak gdy musiał dwa razy zjechać do pit stopu, High Class Racing spadł ponownie na 10. pozycję. Kubica znowu zaczął odrabiać straty, gdy około godz. 16.55 za kierownica zmienił go Fjordbach, byli na 6-7. miejscu.

W końcówce jednak ponowne wizyty w pit stopie - było ich w sumie 12, najwięcej wśród zespołów LMP2 - spowodowały, że Fjordbach na mecie był ósmy.

Lepiej tym razem pojechała polska ekipa Inter Europol Competition, z Jakubem Śmiechowskim w składzie. Zajęła piąte miejsce, o cztery lokaty poprawiając rezultat sprzed tygodnia w wyścigu sześciogodzinnym.

World Endurance Championship (WEC) to samochodowe wyścigowe mistrzostwa świata organizowane przez FIA od 2012 roku. Zastąpiły Intercontinental Le Mans Series. W skład serii wchodzą wyścigi głównie sześciogodzinne, poza wyścigiem 24h Le Mans.