Australian Open: Iga Świątek odpada w półfinale. Collins była o klasę lepsza

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 12:33
Iga Świątek przegrała z Amerykanką Danielle Collins 4:6, 1:6 w półfinale Australian Open. Rywalką Collins w meczu o trofeum będzie Australijka Ashleigh Barty, która pokonała Madison Keys.
Iga Świątek odpadła w półfinale Australian Open
Iga Świątek odpadła w półfinale Australian OpenFoto: LOREN ELLIOTT / Reuters / Forum

Iga Świątek w ćwierćfinale pokonała Estonkę Kaię Kanepi (4:6, 7:6, 6:3), natomiast jej rywalka "odprawiła" Francuzkę Alize Cornet (7:5, 6:1). Faworytką starcia była Polka, która zajmuje 9. lokatę w rankingu WTA, podczas gdy Collins plasuje się na 30. miejscu.

Pierwszy set rozpoczął się jednak dla Świątek fatalnie. Po 16 minutach przegrywała już 0:4, a w jej grze właściwie nic nie funkcjonowało tak, jak powinno. Szwankował serwis, a także precyzja kończących piłek. Polka przebudziła się w 5. gemie, a w końcówce seta gra zdecydowanie się wyrównała.

Ostatecznie jednak Amerykanka utrzymała przewagę – w decydującym gemie zanotowała aż 3 asy serwisowe i wyszła na prowadzenie w meczu, wygrywając 6:4.

Druga partia rozpoczęła się identycznie – po 4 gemach 4:0 prowadziła Amerykanka, a jej przewaga była jeszcze bardziej widoczna niż w pierwszym secie. Ostatecznie Polka zdołała urwać rywalce tylko jednego gema, przegrywając 1:6.

28-letnia Collins zrewanżowała się młodszej o osiem lat Polce za ich poprzednie spotkanie. W ćwierćfinale ubiegłorocznego turnieju WTA w Adelajdzie skreczowała w drugim secie.

Mimo porażki Świątek zanotowała najlepszy wynik w historii swoich występów w Australian Open. W latach 2020-2021 odpadła w 1/8 finału, a w debiucie przed trzema laty - w drugiej rundzie.

W finale Danielle Collins zmierzy się z pierwszą rakietą świata i faworytką gospodarzy - Australijką Ashleigh Barty, która w półfinale pokonała 6:1, 6:3 Amerykankę Madison Keys. Mecz trwał zaledwie godzinę i trzy minuty.

Iga Świątek - Danielle Collins 4:6, 1:6

12:34

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.

12:31

Iga Świątek przegrywa z Danielle Collins 4:6, 1:6 i odpada w półfinale Australian Open.

12:30

30:40 - Świątek ratuje się w bardzo trudnej sytuacji.

12:29

15:40 - dwie piłki meczowe dla Amerykanki.

12:28

15:30 - Świątek coraz bardziej zrezygnowana.

12:27

1:5 - Collins o krok od finału Australian Open.

12:25

15:30 - tym razem Collins się pomyliła.

12:25

0:30 - Amerykanka bezlitośnie kończy kolejną akcję, gra dziś koncertowo.

12:24

0:15 - Collins rozpoczyna asem.

12:23

1:4 - pierwszy zwycięski gem Świątek w drugim secie.

12:22

40:30 - nieudany skrót Amerykanki i dobry atak Polki.

12:22

30:30 - Świątek za wolno podbiegła do siatki, Collins znalazła miejsce i trafiła.

12:19

0:4 - Collins kończy spod siatki.

12:17

40:40 - to jeszcze nie koniec 4. gema w 2. secie!

12:17

30:40 - kapitalna wymiana, Świątek kończy krosowym atakiem w narożnik kortu.

12:16

15:40 - Collins idealnie w linię, as serwisowy.

12:15

15:30 - Świątek trafia returnem w siatkę.

12:15

15:15 - Świątek odpowiada.

12:15

0:15 - Amerykanka pewnie wygrywa pierwszą akcję przy swoim podaniu.

12:13

0:3 - Świątek była bezradna w tym gemie.

12:12

0:40 - druga szansa na przełamanie dla Amerykanki.

12:11

0:30 - widowisko znowu robi się jednostronne...

12:11

0:15 - Collins jest zabójczo skuteczna. Kolejny atak w linię.

12:10

0:2 - coraz większe nerwy Polki.

12:09

0:40 - na razie nowy sprzęt nie przyniósł jej szczęścia.

12:09

Polka sięga po nową rakietę.

12:09

0:30 - Świątek znowu wyrzuca piłkę za linię końcową.

12:08

0:15 - minimalny aut po silnym forhendzie Polki.

12:07

0:1 - Collins trafia nieczysto, ale bardzo skutecznie. Amerykanka przełamuje podanie Polki.

12:06

15:40 - kolejny kapitalny return Collins, szansa na przełamanie dla Amerykanki.

12:05

15:30 - Świątek trafia w siatkę.

12:05

15:15 - kapitalny return Collins. Krótki forhend trafia w linię.

12:04

Rozpoczynamy drugiego seta, serwuje Świątek.

12:00

4:6 - Collins kończy jedną z najdłuższych wymian w meczu. Pierwszy set dla Amerykanki.

11:59

15:40 - tym razem podwójny błąd Collins.

11:58

0:40 - i kolejny...

11:57

0:30 - drugi as Amerykanki...

11:57

0:15 - as serwisowy Collins rozpoczyna 10. gem.

11:53

15:15 - dobre zagranie i okrzyk radości Amerykanki.

11:52

3:5 - Świątek uciekła spod topora, 1. set wciąż pozostaje sprawą otwartą.

11:49

40:40 - Świątek efektownie kończy spod siatki.

11:47

30:15 - Amerykanka nie daje za wygraną, gra bardzo pewnie.

11:45

2:5 - Collins przybliża się do zwycięstwa w 1. secie.

11:43

30:40 - Świątek nie składa broni.

11:43

15:40 - kiepskie drugie podanie Polki. Wygrała tylko 1 z 9 piłek w takiej sytuacji.

11:42

15:30 - piłka "zatańczyła" na taśmie, ale spadła po stronie Collins. Odrobina szczęścia Polki.

11:41

0:30 - Collins kończy silnym forhendem po prostej.

11:40

0:15 - podwójny błąd Śwątek.

11:40

2:4 - Świątek odrabia straty! Polka ewidentnie "odżyła" w tym meczu.

11:38

40:40 - Amerykaka dobrze odpowiada. Równowaga.

11:38

40:30 - seria dobrych forhendów Świątek, jest szansa na przełamanie!

11:37

30:30 - dobry bekhend po prostej Polki.

11:37

15:30 - Collins odzyskuje kontrolę nad gemem.

11:36

15:15 - Amerykanka "rozprowadziła" Polkę po korcie i skończyła wymianę spod siatki.

11:35

15:0 - Collins myli się przy ataku forhendem.

11:33

1:4 - Świątek broni swoje podanie i zdobywa pierwszy mały punkt w meczu.

11:32

40:40 - podwójny błąd serwisowy Polki - w 5. gemie mamy pierwszą grę na przewagi.

11:31

40:30 - Świątek kończy spod siatki po dobrym serwisie.

11:30

30:30 - forhend Polki trafia w siatkę.

11:30

30:15 - dobry serwis Igi, return Amerykanki ląduje na aucie.

11:29

15:15 - forhend Collins trafia w narożnik kortu.

11:29

15:0 - pierwszy as serwisowy Polki.

11:28

0:4 - po 16 minutach meczu Świątek jest w fatalnym położeniu.

11:27

15:40 - Polka znowu w siatkę, pojawiają się pierwsze oznaki frustracji.

11:26

15:30 - Świątek trafia w siatkę przy bardzo dobrej okazji do zakończenia akcji.

11:26

15:15 - teraz myli się Collins.

11:25

0:15 - kolejny niecelny bekhend Polki

11:24

0:3 - krosowy atak Świątek minimalnie w aut i drugie przełamanie. Bardzo nieudany początek Polki.

11:22

30:40 - pierwszy obroniony - dobre zagranie pod nogi rywalki.

11:22

15:40 - dwa break pointy dla Collins.

11:21

0:30 - serwis ewidentnie "nie siedzi" Polce. Dobry return Collins i kolejny punkt dla Amerykanki.

11:20

0:15 - Świątek wyrzuca piłkę na aut.

11:19

0:2 - Collins trafia spod siatki i kończy drugiego gema.

11:18

15:40 - Polka trafia z wysokiej piłki w narożnik kortu.

11:17

0:40 - Collins dominuje.

11:17

0:30 - źle wygląda gra Igi. Tym razem return ląduje daleko na aucie.

11:17

0:15 - return Świątek trafia w taśmę.

11:15

0:1 - Iga Świątek przełamana w pierwszym gemie.

11:15

30:40 - minimalny aut przy returnie Collins.

11:14

15:40 - podwójny błąd serwisowy Polki.

11:13

15:30 - Collins trafia w siatkę po długiej wymianie.

11:13

0:30 - ponownie daleki aut Świątek.

11:12

0:15 - autowe zagranie Polki.

11:12

Jako pierwsza serwować będzie Iga Świątek. Zaczynamy!

11:09

Świątek i Collins rozpoczęły przedmeczową rozgrzewkę.

11:05

Tenisistce z Raszyna będzie kibicował kolega po fachu - Hubert Hurkacz.

11:03

Tak Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale Kaię Kanepi. Dziś liczymy na powtórkę!

10:57

Na zwyciężczynię pojedynku Świątek - Collins czeka Ashleigh Barty. Australijka jest pierwszą reprezentantką gospodarzy w finale turnieju singlowego kobiet w Melbourne od 1980 roku.

10:52

Collins i Świątek mierzyły się ze sobą przed rokiem na antypodach. Wówczas w turnieju w Adelajdzie Amerykanka skreczowała w drugim secie.