Lekkoatletyczne ME: polscy kulomioci bez medalu. Nie było powtórki z Berlina

2022-08-15, 22:12

Konrad Bukowiecki (z lewej) oraz Michał Haratyk nie wywalczyli medali w konkursie pchnięcia kulą . Foto: PAP/Adam Warżawa

Michał Haratyk zajął piąte, a Konrad Bukowiecki - szóste miejsce w konkursie pchnięcia kulą podczas mistrzostw Europy, które odbywają się w Monachium. Złoty medal wywalczył Chorwat Filip Mihajlević, który w swojej ostatniej próbie osiągnął 21,88 m.

Przed czterema laty w Monachium polscy kulomioci zdominowali rywalizację. Michał Haratyk został mistrzem Europy, a Konrad Bukowiecki - wicemistrzem. Niestety, od tamtego czasu obaj Biało-Czerwoni nie pchali już na tak wysokim poziomie.

O ile eliminacje Polacy przeszli dość pewnie (choć nerwów nie zabrakło), o tyle w konkursie finałowym nie liczyli się w walce o medale. Ostatecznie Michał Haratyk zajął piąte miejsce, a jego najlepszym pchnięciem było to z ostatniej, szóstej kolejki - 20,90 m. Tuż za nim uplasował się Konrad Bukowiecki - 20,74 m.

Mistrz zakończył konkurs w świetnym stylu

W bardzo dobrym stylu złoty medal wywalczył Chorwat Filip Mihajlević, który, będąc już pewnym wygranej, pchnął na koniec konkursu na odległość 21,88 m, co było najlepszym wynikiem dnia.

Miejsca na podium wywalczyli też Serb Armin Sinancević (21,39 m) oraz Czech Tomas Stanek (21,26 m).

Co ciekawe, srebrny i brązowy medalista dalej pchali w porannych kwalifikacjach. Sinancević posłał wówczas kulę na 21,82 m, a Stanek pchnął na 21,39 m. W finale już tak dobrze nie było, jednak ich wyniki wystarczyły do medali.

Dalekie pchnięcia u kobiet

W rywalizacji kobiet po złoto sięgnęła Holenderka Jessica Schilder, która wygrała z wynikiem 20,24 m - najlepszym w sezonie pchnięciem w Europie. Druga była Portugalka Auriol Dongmo - 19,82 m i rekord kraju, a brązowy medal zdobyła Jorinde van Klinken z Holandii - 18,94 m.

W finale nie startowały reprezentantki Polski. Klaudia Kardasz i broniąca tytułu Paulina Guba odpadły w eliminacjach.

Wyniki poniedziałkowych finałów lekkoatletycznych ME w Monachium i miejsca Polaków