Ekstraklasa: Lechia - Lech. "Kolejorz" wychodzi z kryzysu? Kolejna wygrana mistrza Polski

Piłkarze Lechii Gdańsk przegrali u siebie z Lechem Poznań 0:3 w zaległym meczu szóstej kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dla gości była to druga z rzędu ligowa wygrana, z kolei gdańszczanie zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

2022-08-31, 23:11

Piłkarze Lecha Poznań wysoko pokonali Lechię w Gdańsku . Foto: PAP/Adam Warżawa

Lechici w ostatni weekend pokonali Piasta Gliwice. W Gdańsku mistrzowie Polski odnieśli drugie ligowe zwycięstwo w sezonie i zdają się wychodzić z kryzysu. Nie można tego powiedzieć o Lechii, która znowu zaprezentowała się słabo i w tabeli zajmuje ostatnie miejsce. Posada trenera Tomasza Kaczmarka coraz bardziej wisi na włosku.

Zasłużona wygrana Lecha

Pierwsi przed szansą stanęli goście, a konkretnie Michał Skóraś. W 13. minucie lewoskrzydłowy główkował tuż obok słupka, a za chwilę jego uderzenie obronił Kuciak. W rewanżu Bassekou Diabate spudłował w dogodnej sytuacji, a w 17. minucie Filip Bednarek wybił na róg strzał z dystansu Ilkay’a Durmusa.

Poznaniacy wyszli na prowadzenie w 19. minucie. Po rzucie rożnym zaspała defensywa Biało-Zielonych - piłka trafiła bowiem do pozostawionego bez opieki przed polem karnym gruzińskiego środkowego pomocnika Niki Kvekveskiriego, który popisał się efektownym uderzeniem z 20. metrów.

Drugą bramkę przyjezdni zdobyli w 42. minucie, po wzorowo przeprowadzonej kontrze. W jej finale norweski skrzydłowy Kristoffer Velde ograł Kristersa Tobersa i precyzyjnym strzałem pokonał Kuciaka.

Skóraś ustalił wynik

Druga połowa także toczyła się przy pełnej kontroli mistrzów Polski. W 51. minucie mogło już być 3:0 dla Lecha - Szwed Jesper Karlstroem trafił w słupek, piłka odbiła się od Filipa Marchwińskiego i opuściła boisko.

Na trzecie trafienie podopieczni trenera Johna van den Broma nie musieli jednak długo czekać. W 60. minucie, po świetnym prostopadłym podaniu Marchwińskiego, Skóraś znalazł się sam przed golkiperem rywali i technicznym uderzeniem umieścił piłkę w siatce.

Więcej goli już nie padło, a mistrzowie Polski mogli cieszyć się z drugiego ligowego zwycięstwa.

Poznaniacy uciekli ze strefy spadkowej Ekstraklasy - z dorobkiem siedmiu punktów zajmują 15. miejsce, o trzy lokaty wyprzedzając Lechię (3 pkt). Zarówno "Kolejorz", jak i gdańszczanie mają do rozegrania jeszcze jedno zaległe spotkanie.

Zaległy mecz 6. kolejki: Lechia Gdańsk - Lech Poznań 0:3 (0:2).

Tomasz Kaczmarek, były już trener Lechii Gdańsk po meczu z Lechem (IAR) 0:28
+

Bramki: 0:1 Nika Kwekweskiri (19), 0:2 Kristoffer Velde (42), 0:3 Michał Skóraś (60).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Bassekou Diabate, Michał Nalepa, David Stec, Kacper Sezonienko. Lech Poznań: Kristoffer Velde.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów: 8 036.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - David Stec, Michał Nalepa, Joel Abu Hanna (69. Mario Maloca), Conrado (62. Rafał Pietrzak) - Bassekou Diabate (46. Jakub Kałuziński), Kristers Tobers, Maciej Gajos (69. Jarosław Kubicki), Marco Terrazzino, Ilkay Durmus (62. Kacper Sezonienko) - Łukasz Zwoliński.

Lech Poznań: Filip Bednarek - Joel Pereira (72. Mateusz Żukowski), Filip Dagerstaal, Antonio Milić (46. Maksymilian Pingot), Barry Douglas - Kristoffer Velde (72. Heorhij Citaiszwili), Jesper Karlstroem, Nika Kwekweskiri (61. Radosław Murawski), Michał Skóraś - Filip Marchwiński (72. Joao Amaral), Filip Szymczak.

Wyniki zaległych meczów 6. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2022-08-31:

Raków Częstochowa - Pogoń Szczecin 1:0 (0:0)
Lechia Gdańsk - Lech Poznań 0:3 (0:2)

Tabela Ekstraklasy - zestawienie 1 września 2022 Tabela Ekstraklasy - zestawienie 1 września 2022

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
18. Lechia Gdańsk 6 1 0 5 5-15 3 -10
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze