more_horiz
Wiadomości

NHL: rosyjscy hokeiści jednak będą mogli wjechać do Czech. Starania legendy na nic

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 22:58
Czeskie władze ostatecznie zgodziły się na wjazd do kraju rosyjskich hokeistów z północnoamerykańskiej ligi NHL - poinformował w czwartek portal seznamzpravy.cz. Według portalu zgodę poprzedziła rozmowa telefoniczna przedstawicieli czeskiego MSZ z szefostwem NH
Dominik Hasek nie chciał, by rosyjscy hokeiści zostali wpuszczeni do Czech
Dominik Hasek nie chciał, by rosyjscy hokeiści zostali wpuszczeni do Czech Foto: Forum/TASS/Filippov Alexei

Doradca premiera Petra Fiali do spraw bezpieczeństwa i stosunków zagranicznych Tomasz Pojar stwierdził, że ponieważ Rosjanie mają wizy Schengen, to nie ma powodu, żeby nie wpuszczać ich do Czech.

Dodał, że „bezpieczeństwo narodowe z pewnością nie jest zagrożone przez ich obecność” i przypomniał, że Rosjanie z NHL oprócz wiz Schengen mają długoterminowe wizy pracownicze i zezwolenie na pobyt w USA.

Dominik Hasek nie chciał Rosjan w Pradze 

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky uznał, że rosyjscy hokeiści nie powinni dostawać wiz Schengen, ale jeśli już mają ważne wizy, to powinni zostać wpuszczeni do kraju.

Wcześniej kierowany przez Lipavskiego resort informował stronę amerykańską, że rosyjscy gracze z NHL będą niepożądani w Czechach.

Jednym z głównych przeciwników udziału Rosjan w praskich meczach NHL jest były gwiazdor hokeja Dominik Haszek. Apelował, by nie wpuszczać ich do kraju, ponieważ mecze z Rosjanami oznaczają liczoną w milionach dolarów reklamę wojny na Ukrainie.

Czescy hokeiści wstawili się za Rosjanami 

Media podkreślają, że żaden z rosyjskich hokeistów, którzy mają zagrać w Pradze, nie zajął stanowiska w sprawie agresji Rosji na Ukrainę, a ich obecność na lodzie może zaowocować demonstracyjnymi hasłami na trybunach lub przed halą.

Kierownictwo klubów i ligi postawiło czeskiej stronie ultimatum: albo przyjadą Rosjanie, albo nikt. Za kolegami wstawili się także czescy gracze z drużyn.

W dwóch meczach w Pradze na początku października inaugurujących sezon NHL mają spotkać się Nashville Predators i San Jose Sharks. W ich składzie na co dzień występują Rosjanie.

Czytaj także:

/empe 

Zobacz także

Zobacz także