Jakub Krzewina zdyskwalifikowany. Polski biegacz zawieszony na 15 miesięcy

2022-10-18, 13:33

Jakub Krzewina podczas biegu sztafety 4x400 na mistrzostwach świata w Birmingham. Polacy pobili wówczas rekord świata . Foto: EPA/GERRY PENNY

Przewodniczący Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) Michał Rynkowski poinformował, że Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) zdecydował o 15-miesięcznej dyskwalifikacji polskiego lekkoatlety Jakuba Krzewiny, który miał naruszyć przepisy antydopingowe.

• Jakub Krzewina to jeden z najlepszych polskich biegaczy na 400 metrów w ostatniej dekadzie
  • Lekkoatleta ma w dorobku medale największych imprez zdobywane w sztafecie
  • CAS uznał, że zawodnik trzykrotnie naruszył zasady podawania kontrolerom danych pobytowych

Czołowy polski biegacz zdyskwalifikowany

Jakub Krzewina to jeden z najlepszych polskich 400-metrowców ostatnich lat. W 2014 roku zajął czwarte miejsce w biegu na 400 m podczas mistrzostw Europy w Zurychu. Odniósł też wiele sukcesów w sztafecie - w 2018 roku podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham, wraz z kolegami, pobił rekord świata i zdobył złoto. Ma też w dorobku dwa srebrne medale ME na otwartym stadionie i jeden na hali.

Zawodnik, który w ubiegłym roku był członkiem polskiej sztafety 4x400 m, która na igrzyskach olimpijskich w Tokio zajęła piąte miejsce, w najbliższym czasie nie będzie jednak reprezentował Polski.

We wtorek Michał Rynkowski poinformował w mediach społecznościowych o nałożonej na Krzewinę dyskwalifikacji.

"17 października 2022 roku, Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) zdecydował o nałożeniu kary 15 miesięcy dyskwalifikacji na lekkoatletę Jakuba Krzewinę" - napisał na Twitterze przewodniczący POLADA.

Jakub Krzewina naruszył zasady

Jak poinformował Rynkowski, CAS uznał, że zawodnik trzykrotnie naruszył zasady podawania danych pobytowych.

Oznacza to, że w organizmie polskiego lekkoatlety nie stwierdzono żadnych niedozwolonych substancji. Jakub Krzewina został jednak ukarany za to, że miał uniemożliwić kontrolę, trzykrotnie podając nieprawidłowe dane w systemie ADAMS, który pomaga agencjom antydopingowym w kontrolowaniu miejsca pobytu zawodników podczas przygotowań do zawodów.