Irańska zawodniczka wystartowała bez hidżabu. Elnaza Rekabi zaginęła po zawodach

2022-10-18, 14:00

Elnaza Rekabi podczas mistrzostw Azji we wspinaczce sportowej. Foto: RHEA KANG/AFP/East News

Zaginęła Iranka Elnaza Rekabi, która podczas mistrzostw Azji we wspinaczce sportowej w Korei Południowej wystartowała bez hidżabu. Irańskie media donoszą, że grozi jej kara więzienia.

Od rewolucji islamskiej w 1979 roku hidżab dla kobiet w Iranie jest obowiązkowym nakryciem głowy. Reprezentantki tego kraju startujące za granicą również muszą nosić hidżab.

Ambasada Iranu w Korei Południowej poinformowała, że Rekabi opuściła Seul we wtorek rano. Perski serwis BBC powołując się na anonimowe źródło przekazał, że irańscy urzędnicy skonfiskowali telefon i paszport zawodniczki.

Z kolei portal "IranWire" przekazał, że Rekabi po powrocie do kraju została przewieziona do więzienia Evin w Teheranie.

33-letnia Rekabi zdobyła w swojej karierze trzy medale mistrzostw Azji we wspinaczce sportowej: srebrny i dwa brązowe.

Decyzja Rekabi o zdjęciu hidżabu może mieć związek z protestami, jakie mają miejsce w Iranie po śmierci Mahsy Amini w areszcie. 22-letnia kobieta została zatrzymana przez policję religijną, ponieważ jej chusta lekko zsunęła się z głowy. Irańska policja tłumi zamieszki, używając ostrej amunicji. Szacuje się, że podczas demonstracji zginęło około 200 osób.