COS OPO Zakopane rośnie w siłę. Hala i tor łyżwiarski mają pomóc nie tylko panczenistom
Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem w ostatnich latach mocno rozwinął swoją bazę sportową. Jak mówi w rozmowie z portalem polskieradio24.pl dyrektor COS OPO Zakopane Sebastian Danikiewicz, za kilka lat kierowana przez niego instytucja ma być kompleksowym ośrodkiem otwartym dla sportowców nie tylko zimowych dyscyplin.
2023-01-20, 10:50
Na oficjalnej stronie ośrodka, czytamy: "Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem charakteryzuje się unikalnym położeniem obiektów oraz wyjątkowymi uwarunkowaniami geograficzno-historycznymi".
W ostatnich latach zakopiański ośrodek przeszedł wiele zmian, które mają sprawić, że umocni swoją pozycję jako centrum sportów zimowych w Polsce.
- W 2016 roku poproszono mnie o nakreślenie wizji, jak ten ośrodek ma wyglądać. Plan został zaakceptowany przez ministerstwo sportu. Podjęliśmy szereg inwestycji, związanych głównie ze sportami zimowymi: trasy biegowe, dwie skocznie, kompleks Średniej Krokwi, pływalnia czy tor lodowy, który jest już na etapie budowy - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Sebastian Danikiewicz, dyrektor zakopiańskiego ośrodka.
Wymienione inwestycje to nie koniec planów COS OPO Zakopane.
REKLAMA
- Kolejne inwestycje planujemy. Są to trzecia już hala, a być może też 50-metrowa pływalna. To ma spowodować, że będziemy topowym ośrodkiem w Europie, szkoleniowym dla wielu grup sportowych - wyjaśnia dyrektor. - Rozmawiałem z przedstawicielami Polskiego Związku Pływackiego. Wielokrotnie mówili, że widzą potrzebę budowy u nas 50-metrowej pływalni ze względu na wysokość prawie 900 metrów nad poziomem morza i trening wysokogórski. To przekłada się na wydolność tlenową. Dlatego również kajakarze czy wioślarze często do nas zaglądają. To sporty, które mocno korzystają z terenów górskich na etapie przygotowań zimowych przed sezonem - dodaje szef ośrodka.
Mistrzostwa świata wreszcie w Zakopanem?
Choć Zakopane kojarzy się wszystkim ze sportami zimowymi, władze ośrodka chcą przyciągać też sportowców z letnich dyscyplin.
- Budujemy infrastrukturę, żeby sporty zimowe się rozwijały, ale także aby zawodnicy innych dyscyplin opartych na wydolności korzystali z naszych obiektów, takich jak choćby siłownia. Lekkoatleci korzystają ze stadionu, a kolejna bieżnia będzie na torze lodowym. To powoduje, że w momencie, gdy na dworze będzie padać lub mocno wiać, korzystać będą z naszej infrastruktury wewnętrznej na wysokości 900 metrów n.p.m. - wyjaśnia Sebastian Danikiewicz.
Zakopane od lat stara się o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Aplikacje były jednak odrzucane, głównie ze względu na brak odpowiednich tras biegowych.
REKLAMA
- Dużymi krokami zbliżamy się do możliwości przeprowadzenia takiej imprezy. Dzisiaj mamy trasę o długości 3750 metrów, ale już pracujemy nad koncepcją opartą o most, który połączyłby Średnią Krokiew z Wielką Krokwią, co dałoby pięciokilometrową trasę na terenie naszego ośrodka. Dzięki temu można by było organizować zawody rangi mistrzostw świata juniorów czy Pucharu Świata - wyjaśnia Sebastian Danikiewicz.
Sztandarową inwestycją COS-u jest tor łyżwiarski. Od kilku lat podobny obiekt istnieje w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie organizowane są nawet imprezy z cyklu Pucharu Świata.
- Nie chcemy rywalizować z Tomaszowem. Mamy swoje założenia i koncepcje, które oparliśmy na podstawie sprawdzonych obiektów na całym świecie. Przeprowadziliśmy szereg rozmów z zawodnikami i przedstawicielami Polskich Związków Łyżwiarstwa Szybkiego. Na podstawie ich doświadczeń, budujemy tor, który będzie dla nich przyjazny - zaznacza dyrektor zakopiańskiego COS-u.
REKLAMA
Powstający tor będzie centralnym punktem obiektu, który ma być wyposażony w inne ważne dla sportowców pomieszczenia, takie jak sala do badań wydolności tlenowej, sala fitness, siłownia, bieżnia lekkoatletyczna, ścianka do wspinaczki
Ośrodek niemal całoroczny
Choć w stolicy Tatr wciąż pojawia się wielu sportowców dyscyplin zimowych, ruch w ośrodku tętni niemal przez cały rok.
- W naszym ośrodku widoczna jest sezonowość. Wiadomo, że sporty zimowe częściej korzystają z ośrodka w zimie. Ale w grudniu czy styczniu mamy też wielu kajakarzy lub wioślarzy, którzy szykują formę. Latem gościmy wielu pływaków. Sezon u nas trwa w zasadzie cały rok. Mniej obłożone są może dwa miesiące, które wykorzystujemy na modernizację infrastruktury - opowiada Sebastian Danikiewicz.
To nie koniec inwestycji w Zakopanem. Tamtejszy COS podpisał już umowy na budowę kolejnego skrzydła internatu dla sportowców czy nowej kolei na Wielką Krokiew. Następne w kolejce są hala sportowa oraz pełnowymiarowa pływalnia.
REKLAMA
- Myślę, że w 2025 lub 2026 roku będziemy mogli powiedzieć, że mamy to, co sobie założyliśmy i będzie to w pełni funkcjonalny, kompaktowy ośrodek - kończy Sebastian Danikiewicz.
Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, na którym można zobaczyć m.in. plac budowy krytego toru łyżwiarskiego w Zakopanem
Czytaj także:
- PŚ w skokach: odwiedziliśmy królestwo mistrza. Tak wygląda Kamiland - Kamil Stoch bez tajemnic [WIDEO]
- PŚ w skokach: przeciągnięcie, a potem korkociąg. Dawid Kubacki, jak rasowy lotnik, analizuje swoje skoki
- PŚ w skokach: Jan Habdas z życiowym sukcesem. "Pierwszego skoku nie pamiętam"
Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl
REKLAMA